Od dziś księgarnią opiekuje się warszawski oddział IPN – powiedział we wtorek dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor warszawskiego IPN. Dodał, że w księgarni przy ulicy Oleandrów w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki prezentowany będzie między innymi dorobek wydawniczy warszawskiego IPN.
Podczas ponownego otwarcia księgarni IPN Łabuszewski podkreślił, że przywiązuje szczególną uwagę do wydawanych przez warszawski IPN trzech serii wydawniczych: „Warszawa niepokonana”, „Mazowsze i Podlasie w ogniu” oraz „Dopalanie Kresów”. „Myślę, że czytelników szczególnie interesują publikacje z serii `Kresowe rezydencje`. W kolejnych latach zaprezentujemy tomy poświęcone wszystkim województwom wschodnim dawnej Rzeczypospolitej i sięgniemy po terenie I Rzeczypospolitej” – zapowiedział dr Tomasz Łabuszewski. Zwracając się do najmłodszych czytelników zapowiedział premierę ostatniego, dwunastego tomu komiksu „Wojennej odysei Antka Srebrnego 1939–1946”, nowego tomu „W imieniu Polski Walczącej” poświęconego rozbiciu niemieckiego więzienia w Pińsku w styczniu 1943 r. i „Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic”. Dodał, że do końca września odwiedzający księgarnię będą mogli skorzystać z licznych rabatów na zakup książek, komiksów, albumów, gier planszowych i innych publikacji IPN.
Podczas otwarcia księgarni zaprezentowano także album „Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989” autorstwa dr Tadeusza Ruzikowskiego. Prezentujący album dr hab. Patryk Pleskot podkreślił, że album został wydany w 40 rocznicę śmierci zamordowania przez bezpiekę kapelana robotników Huty Warszawa ks. Jerzego Popiełuszki. „To hutnicy byli jedną z tych grup, która najbardziej zaangażowała się w upamiętnianie losów ks. Jerzego Popiełuszki. Wcześniej ci sami hutnicy uczestniczyli w organizowanych przez niego mszach za Ojczyznę” – powiedział dr hab. Pleskot. Dodał, że zdjęcia prezentowane w albumie zostały wybrane spośród około 20 tysięcy fotografii, wykonanych w większości przez działacza „S” Adama Szymańskiego.
Otwarcie księgarni IPN w nowej odsłonie odbyło się w Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Dr Tomasz Łabuszewski przypomniał, że IPN kilka lat temu opublikował album „Utracone dzieciństwo” poświęcony najmłodszym ofiarom II wojny światowej. Podkreślił, że ta i inne publikacje opowiadające o represjach wobec dzieci przypominają, że „spośród sześciu milionów polskich ofiar II wojny światowej dzieci stanowiły 1/3, czyli około 2 milionów ofiar, w tym około 1,8 miliona dzieci poniżej 15 roku życia”. Dodał, że aby zrozumieć skalę tych niemieckich zbrodni należy odnieść się do niemieckich planów wobec Europy Środkowej w „ramach których społeczeństwo polskie miało zostać zredukowane do kilkunastu milionów, a reszta miała zostać wymordowana lub przesiedlona na Syberię podbitą przez Niemców”. Przypomniał, że należy pamiętać również o długotrwałych konsekwencjach w postaci chorób i traum psychicznych, które dotknęły setki tysięcy dzieci i często, jako dorośli, przekazali je kolejnym pokoleniom.
10 września upamiętnia akcję masowego aresztowania przez niemiecką żandarmerię oraz gestapo w 1943 roku kilkudziesięciorga polskich dzieci w Mosinie w Wielkopolsce, w ramach represji rodzin podejrzanych o współpracę z podziemiem niepodległościowym. Większość aresztowanych dzieci trafiło do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi, gdzie odbyły się łódzkie obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
Księgarnia w CE im. Janusza Kurtyki jest otwarta od 8:00 do 16:00, a od 1 października od 8:30 do 16.30.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/