Otwierający sezon w TR Warszawa spektakl "Ep" w reż. Kuby Krzewińskiego i Agnieszki Jakimiak z udziałem poety migowego Adama Stoyanova stworzy przestrzeń do spotkania osób głuchych i słyszących - czytamy w przesłanej PAP informacji. Premiera w TR Warszawa - w piątek.
Motto spektaklu brzmi: "Kiedyś ktoś opowiedział mi dziwną historię. Dziwną historię o dziwnym człowieku".
Jak wyjaśniono, "+ep+ w języku migowym ma dwa znaczenia". "Po pierwsze, oznacza dziwne, niefajne, w drugim znaczeniu wyraża +czucie się nieswojo+" - napisano. "+Ep+ to zapis znaku stworzonego przez społeczność Głuchych z Warszawy, który nie posiada odpowiednika w języku mówionym" - napisano.
"Czym jest +dziwne+, kto jest +dziwny+ i kiedy? Jak rozpoznajemy to, co rzekomo +normalne+ i to, co od rzekomej +normy+ odstaje? Czy +dziwne+ jest niebezpieczne, czy wprost przeciwnie – jest azylem dla tych osób, które inaczej nie potrafią wyrazić siebie? Czemu w społeczeństwie to, co +dziwne+, jest zagrożeniem, a w teatrze i sztuce współczesnej ryzykowna bywa +normalność+?" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
Podkreślono, że "Ep" to spektakl właśnie o tym, co "dziwne". "O tym, jak grupy ludzi mogą być dla siebie obce. I o szukaniu nowych języków komunikacji" - dodano.
Punktem wyjścia do spektaklu był utwór Kuby Krzewińskiego z 2018 r. o tym samym tytule – "Ep" – "napisany na Głuchego Poetę Adama Stoyanova, kontrabasistę Łukasza Owczynnikowa i multimedia".
Teatr uprzedza, że w spektaklu używane są światła stroboskopowe.
Reżyseria, scenariusz i kompozycja - Kuba Krzewiński, Agnieszka Jakimiak. Autorem scenariusza migowego i poezji migowej jest Adam Stoyanov. Za scenografię, wideo, kostiumy i światła odpowiada Michał Dobrucki. Tłumaczka PJM - Marlena Florczyk.
Występują: Monika Frajczyk, Adam Stoyanov i Łukasz Owczynnikow (kontrabas).
Premiera "Ep" - 13 września o godz. 19 w TR Warszawa. Kolejne przedstawienia - 14-15 września.
Wydarzenie jest współorganizowane przez Fundację Automatophone oraz Jasna 10: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej w ramach realizacji zadania publicznego "Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury" finansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy. Realizację przedstawienia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (PAP)
gj/ miś/