Laureatem 17. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (GDN) został Radosław Maciąg - poinformował Teatr Miejski w Gdyni. Autor w trakcie gali otrzymał statuetkę i 50 tys. złotych.
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej postanowiła przyznać nagrodę główną Maciągowi za sztukę "Tęsknie za domem". W sobotę odbyła się finałowa gala, w trakcie której laureat otrzymał statuetkę oraz 50 tys. złotych.
W uzasadnieniu przesłanym PAP, członkowie Kapituły napisali, że dramat "ukazuje złożowość relacji rodzinnych naznaczonych tradycją i ciężarem historii: skutków transformacji, awansu społecznego, braku perspektyw, zerwania ciągłości relacji, wstydu i budowania alternatywnych tożsamości". Podkreślili, że "autor nad wszystkim, co nas dzieli tworzy przestrzeń możliwego porozumienia".
Według członków Kapituły, Maciąg wykorzystując tradycyjną formę dialogu dramatycznego konstruuje świat w oparciu o polifoniczność głosów. "Przypomina, że realistyczna prezentacja rodzinnego spotkania pozwala ukazać różnorodne perspektywy egzystencji. W ten sposób nie narzuca hierarchii wartości, nie wskazuje prymarnych racji, ale z wrażliwością zestawia równoważne punkty widzenia. Konfrontuje je ze sobą, interpretację pozostawiając odbiorcom" - podali.
"Tęsknię za domem" podejmuje problematykę depresji, alkoholizmu, samotności, jednocześnie wyrażając potrzebę tworzenia miejsc bezpiecznych.
W skład Kapituły GND weszli: przewodnicząca Ewa Hevelke, Piotr Dobrowolski, Beata Guczalska i Jacek Kopciński. Łącznie do konkursu zostało nadesłanych 163 utwory.
Do drugiego etapu GND zakwalifikowało się pięć utworów: "Błękitne oczy pełne miłości" Tomasza Mana, "Pierwsze razy" Marii Wojtyszko, "Trylogia na Smutne Czasy" Małgorzaty Maciejewskiej, "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" Piotra Rowickiego i tekst Maciąga "Tęsknię za domem".
Laureatką poprzedniej, 16. GND, została Anka Herbut za sztukę "Jeszcze tu jesteś".
Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. GND jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba przedsięwzięcia były w założeniu elementami jednego, wspólnego, prestiżowego projektu mającego na celu promocję i popularyzację polskiej dramaturgii współczesnej. (PAP)
pm/ jpn/