Przez to jak pokazujemy historię, jaka jest narracja historyczna, kształcimy przyszłe pokolenia i myślimy o naszej pamięci – mówił w poniedziałek w Gdańsku wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec.
W poniedziałek (14 października) w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Biorą w nim udział m.in. marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec, przewodniczący komisji Jerzy Fedorowicz, a także dyrektorzy pomorskich muzeów.
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wyjaśniła, że tematem wyjazdowej Komisji Kultury i Środków Przekazu są muzea.
„Chcemy dzisiaj porozmawiać o tym, co zrobić, aby muzea były jeszcze bardziej ciekawe dla odwiedzających, żeby realizowały tą mądrą misję edukacyjną, uczącą, do poznawania historii, obyczajów i do uczestnictwa w kulturze” – mówiła.
Wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec wskazał, że muzea, które są głównym tematem posiedzenia senackiej komisji, są jednym z najważniejszych obszarów działania, funkcjonowania i zainteresowania ministra kultury.
„Dość powiedzieć, że w Polsce mamy dzisiaj 1043 muzea(…). To jest obszar największego zainteresowania i największej troski ministra kultury, bo przez to jak pokazujemy historię, jaka jest ta narracja historyczna, kształcimy przyszłe pokolenia i myślimy o naszej pamięci” – powiedział.
„Mam nadzieję, że znajdziemy dzisiaj czas na to, żeby opowiedzieć i zastanowić się nad tym, jak powinna być ta narracja historyczna w muzeach prowadzona, tak, żeby nie stała się ona przedmiotem politycznej manipulacji. Żebyśmy historii nie wykorzystywali do pokazywania świata tylko z jednego punktu widzenia, żeby była ona naszą wspólną historią, jednoczącą Polaków, a nie dzielącą nasze społeczeństwo i polskich obywateli” – dodał wiceminister Wyrobiec.
W ramach wyjazdowego Komisji Kultury i Środków Przekazu otwarto także wystawę pn. „35 lat odrodzonego Senatu”, prezentującą historię i dokonania Izby, począwszy od genezy jej przywrócenia w 1989 r. po obecną, XI kadencję.(PAP)
dsok/ dki/