Pełnomocniczką prezydenta Katowic ds. regionalizmu została we wtorek Barbara Kowaczek-Jędrasik. To regionalistka, edukatorka i animatorka kultury śląskiej.
Urząd Miasta Katowice poinformował, że do zadań pełnomocniczki ds. regionalizmu będzie należało m.in. reprezentowanie prezydenta w kontaktach z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz regionalizmu, przedstawianie inicjatyw dot. regionalizmu, upowszechnianie wiedzy o regionie i realizowanym w mieście programie edukacji regionalnej dla szkół ponadpodstawowych, a także rozwijanie tego programu i koordynowanie działań zmierzających do opracowania programów edukacji regionalnej dla przedszkoli oraz szkół podstawowych.
Barbara Kowaczek-Jędrasik od kilkunastu lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z regionalizmem. Obecnie pracuje jako nauczycielka w IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach oraz jako specjalistka ds. regionalizmu w Instytucie im. Wojciecha Korfantego.
"Mając świadomość, że Katowice są miastem pionierskim w temacie wdrożenia edukacji regionalnej do szkół programem +Serce Metropolii - Katowice moje miejsce na Ziemi+ (dla uczniów szkół ponadpodstawowych – PAP) chciałabym podtrzymać ten kierunek i zintensyfikować działania na każdym poziomie edukacji, tym samym zainicjować działania do opracowania programów dla przedszkoli i szkół podstawowych" – zapowiedziała Barbara Kowaczek-Jędrasik.
W przesłanym mediom komunikacie dodała, że swoje pierwsze lekcje dot. Górnego Śląska pobierała od dziadków m.in. podczas spacerów w centrum Katowic, gdzie mieszkała jako dziecko. Podkreśliła, że długo uczyła się własnej tożsamości, a powołanie na pełnomocniczkę prezydenta Katowic ds. regionalizmu to dla niej spore wyróżnienie.
Natomiast prezydent Marcin Krupa wyjaśnił, że powołanie pełnomocniczki ds. regionalizmu uznał za konieczne, aby przy dynamicznym rozwoju i wielu zmianach zachodzących w mieście nie zapomnieć o jego "korzeniach i tożsamości".
Program edukacji regionalnej "Serce Metropolii – Katowice moje miejsce na Ziemi" został opublikowany w 2018 r. z przeznaczeniem dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Znalazły się w nim m.in. zagadnienia dot. historii regionu, rozwoju Katowic i zachodzących w nich przemian społecznych, osób ważnych dla miasta, architektury Górnego Śląska z uwzględnieniem katowickiej moderny, a także samorządu i jego roli.(PAP)
pato/ dki/