
Występ Joela Frederiksena i jego zespołu Ensemble Phoenix Munich prezentujący utwory niemieckiego średniowiecznego poety Walthera von der Vogelweide oraz pieśni Leonarda Cohena otworzy w piątek, 4 kwietnia, w Płocku 31. Festiwal Muzyki Jednogłosowej. Koncerty w ramach wydarzenia potrwają trzy dni.
Jak poinformował Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, tradycyjnie główny organizator Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, w trakcie tegorocznej 31. odsłony tego cyklu koncertów nawiązujących do muzyki dawnej wystąpią m.in. zespół La Morra oraz Agnieszka Budzińska-Bennett i Hanna Järveläinen z Ensemble Peregrina.
Festiwal, w ramach którego utwory rozbrzmiewać będą w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zostanie zainaugurowany w piątek premierą projektu „Trubadurzy: 800 lat pieśni od Walthera von der Vogelweide do Leonarda Cohena” w wykonaniu Joela Frederiksena i jego zespołu Ensemble Phoenix Munich.
Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory Walthera von der Vogelweide'a (1170-1230), uznawanego za jednego z najwybitniejszych poetów niemieckich, który pisał wiersze liryczne i miłosne. Ensemble Phoenix Munich wraz Joelem Frederiksenem wykonają też pieśni Leonarda Cohena, nawiązując do swego albumu z 2023 r. „A Day with Suzanne. A Tribute to Leonard Cohen with French Renaissance Chanson”.
Drugi dzień 31. Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, sobota, będzie należał do Coriny Marti i Michała Gondki, czyli zespołu La Morra, który wystąpi z programem „O, ślepy świecie! Późnośredniowieczne pieśni o miłości, polityce i zbawieniu”. „Ich koncert będzie swoistym muzycznym opisaniem późnośredniowiecznej +gry o tron+, gdzie erotyczne namiętności łączą się z dworskimi intrygami i aferami spiskowymi. Dla równowagi artyści zaprezentują również pieśni kompozytorów, dla których modlitwa o zbawienie duszy była czymś znacznie ważniejszym niż miłość i polityka” - anonsują organizatorzy wydarzenia.
W trzecim, finałowym dniu Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, w niedzielę, Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka, harfistka i muzykolożka, zaprezentuje wraz z Hanną Järveläinen „Lamenty średniowieczne”. Jak podkreślają twórcy cyklu koncertów, Budzińska-Bennett, założycielka międzynarodowego zespołu wokalnego Ensemble Peregrina, do którego należy także Järveläinen, to „jedna z najwybitniejszych na świecie specjalistek od muzyki średniowiecznej, przy czym obie artystki potrafią w wyjątkowy sposób poruszyć emocje ukryte w prostych średniowiecznych lamentacjach.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, gdzie będą się odbywały koncerty 31. Festiwalu Muzyki Jednogłosowej, została wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-1144. Jest jedną z pięciu najstarszych w kraju, a także jedną z trzech, w których spoczywają dawni władcy Polski. To zarazem największa nekropolia Piastów.
Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbywa się w Płocku od 1994 r. Prezentuje najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, śpiewy i pieśni, które w różnych regionach Europy na przestrzeni wieków rozbrzmiewały w kościołach.
W trakcie dotychczasowych odsłon tego wydarzenia wystąpiło około 70 polskich i zagranicznych grup, chórów i zespołów muzyki dawnej, w tym z Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Wlk. Brytanii i Ukrainy. Wśród wykonawców byli m.in.: Marcel Peres z Ensemble Organum, The Hilliard Ensemble, Schola Antiqua, Trio Mediaeval, Graindelavoix i Tomasz Stańko z zespołem Bornus Consort oraz La Reverdie i Schola Teatru Wiejskiego Węgajty.
Współorganizatorem Festiwalu Muzyki Jednogłosowej jest płocka parafia katedralna. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny. (PAP)
mb/ miś/