08.04.2025–29.06.2025

W Muzeum Zamkowym w Malborku we wtorek odbędzie się wernisaż wystawy "Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć" związanej z rocznicą podpisania traktatu krakowskiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. szkic Matejki do obrazu "Hołd pruski" czy modlitewnik Albrechta z jego odręcznymi notatkami.
Biuro prasowe muzeum w przesłanym komunikacie zapowiadającym wydarzenie podało, że wystawa odbędzie się w związku z 500-leciem podpisania traktatu krakowskiego i hołdu lennego.
"500 lat temu Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz Zakonu, złożył przysięgę wierności królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu, zmieniając tym samym dalsze dzieje Europy. Zamek w Malborku jako miejsce, dla którego hołd pruski i jego skutki miały ogromne znaczenie, stanie się w 2025 roku przestrzenią wymiany myśli, dysputy historycznej i działań edukacyjnych związanych z tym wydarzeniem" - przekazano.
Wystawa, której wernisaż odbędzie się we wtorek, została zatytułowana "Hołd 500. Historia - Kultura - Pamięć" i zostanie podzielona na trzy moduły. Moduł Historia, będzie opowiadał o burzliwych stosunkach krzyżacko-polskich i wybitnych postaciach, które doprowadziły do pokojowego rozwiązania i przekształcenia państwa zakonnego w świeckie, pierwsze państwo luterańskie na świecie oraz o konsekwencjach tego wydarzenia w nauce, literaturze, kulturze i polityce Europy Środkowej do końca XVIII w.
Moduł Kultura przybliży zwiedzającym sztukę, kulturę i naukę renesansowego dworu królewieckiego oraz jego związki z dworami europejskimi. Natomiast w module Pamięć zostanie zaprezentowana kultura pamięci od końca XVIII w. do współczesności, w wizjach historyków i polskich artystów.
Kurator ds. badań i zbiorów historycznych muzeum Artur Dobry przekazał PAP, że na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. szkic Jana Matejki do obrazu "Hołd pruski", modlitewnik Albrechta (z jego odręcznymi notatkami), okładziny książek z tzw. srebrnej biblioteki Albrechta Hohenzollerna i jego drugiej żony Anny, dokument traktatu krakowskiego czy dwa portrety. Jeden z nich przedstawia Albrechta Hohenzollerna i jego drugą żonę Annę Marię Brunszwicką, na drugim są Albrecht Fryderyk i jego żona Maria Eleonora Jülich-Kleve-Berg.
Na wystawie znajdą się także Biblie w tłumaczeniu Marcina Lutra "Biblia das ist die gantze Heilige Schrifft. Deudsch" z 1620 r. i 1575 r., a także hełm pogrzebowy Fryderyka Wilhelma "Wielkiego Elektora" i miecz sprawiedliwości króla Zygmunta I.
W komunikacie podano, że 8 kwietnia 1525 r. doszło do podpisania traktatu krakowskiego, na mocy którego dokonano sekularyzacji państwa zakonu krzyżackiego w Prusach. Słynny „hołd pruski” dokonał się dwa dni później – 10 kwietnia na krakowskim Rynku. Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz Zakonu w Prusach, złożył przysięgę wierności królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu. Teren pruskiego państwa zakonu krzyżackiego został lennem Korony Polskiej i zwany był od tego czasu Prusami Książęcymi lub Księstwem Pruskim.
Wystawie towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa „Hołd pruski (1525-2025) - geneza, okoliczności i następstwa”, która odbędzie się w Olsztynie (12-13 maja) i Malborku (14 maja).
Wystawa "Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć" dostępna będzie od 8 kwietnia do 29 czerwca 2025 roku w Pałacu Wielkich Mistrzów oraz w najbardziej reprezentacyjnym wnętrzu – Wielkim Refektarzu Muzeum Zamkowego.(PAP)
pm/ miś/