
Wystawę czasową prezentującą dzieje dwóch oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim, których nazwa nawiązuje do tradycji piastowskich i wybitnego władcy Bolesława Chrobrego: Batalionu „Chrobry I” oraz Zgrupowania „Chrobry II” otwarto we wtorek w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.
Ekspozycja "Na szlaku Tysiąclecia. Chrobry I i II w Powstaniu Warszawskim" powstała we współpracy z Grupą Historyczną "Zgrupowanie Radosław" oraz Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, z którego kolekcji pochodzi większość prezentowanych eksponatów.
Dyrektor Muzeum AK dr Jarosław Szarek przypomniał podczas otwarcia wystawy, że została ona przygotowana z okazji obchodów 1000-lecia Korony Polskiej.
„Tysiąc lat dziejów, wieki walk, aby trwała na tych ziemiach Rzeczpospolita. Kilka wieków później, po panowaniu Bolesława Chrobrego, który zbudował fundamenty państwa polskiego, wytyczył jego granice, przywdział koronę, młodzi ludzie odwołali się do tej tradycji. Tradycji nie tylko państwowej, ale też tej zawartej w przydomku +Chrobry+, czyli mężny, odważny. Tacy też byli ci, którzy podjęli walkę podczas II wojny światowej w Powstaniu Warszawskim” – powiedział dyrektor.
Bogdan Bednarczyk, współtwórca Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, poinformował, że wystawa przedstawia dwie formacje biorące udział w Powstaniu Warszawskim, których nazwy nawiązują do tradycji piastowskich i wybitnego władcy Bolesława Chrobrego, pierwszego króla w dziejach Polski.
Batalion "Chrobry I" wywodził się z Polskiej Organizacji Zbrojnej powstałej już w październiku 1939 r. W wyniku akcji scaleniowej liczący początkowo ok. 100 konspiratorów oddział ppor. Kazimierza Burnosa "Cordy" został włączony do Armii Krajowej w 1942 r. i otrzymał nazwę "Chrobry".
Zgrupowanie "Chrobry II" powstało wraz z wybuchem Powstania Warszawskiego, skupiało ochotników z różnych konspiracyjnych organizacji. Jego twórcą był mjr Leon Nowakowski "Lig", oficer Narodowych Sił Zbrojnych, a w szeregach Zgrupowania znaleźli się m.in. żołnierze AK, którzy nie zdążyli na koncentrację przed Godziną W, ale też oddział socjalistów o nazwie "Daniel". Dołączyli do niego także rtm. Witold Pilecki i por. Jan Redzej, którzy razem uciekli z KL Auschwitz w kwietniu 1943 r.
Wystawa przedstawia dzieje obu oddziałów, szlak ich powstańczych walk, skład osobowy, liczebność i straty poniesione w bojach. Fotografie z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 wzbogacają ikonografię plansz.
Natomiast artefakty i pamiątki rodzinne z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego dokumentują dokonania obu formacji i przybliżają losy konkretnych powstańców: Andrzeja Czarskiego "Diabła", Władysława Olejniczaka "Wiórka" czy Edwarda Dzikowskiego "Grzmota". Oprócz tego można zobaczyć drobne pamiątki po innych żołnierzach AK, fragmenty munduru powstańczego i chlebaka znalezione w kamienicy przy ul. Żelaznej oraz dwa sztandary obu oddziałów partyzanckich. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 15 czerwca br.(PAP)
rgr/ miś/