
Żołnierze sił zbrojnych Ukrainy wzięli udział w poniedziałek w paradzie wojskowej, która przeszła ulicami Londynu z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Tłumy Brytyjczyków oraz trzy pokolenia rodziny królewskiej przyglądały się przemarszowi ponad 1300 wojskowych.
Sygnał do rozpoczęcia parady dało w samo południe czasu lokalnego (godz. 13 czasu polskiego) bicie dzwonu z wieży zegarowej Big Ben. Wojsko ruszyło spod placu Parliament Square, kierując się w stronę Pałacu Buckingham.
Przemarszowi towarzyszyły słowa premiera Winstona Churchilla, wygłoszone 8 maja 1945 r. z okazji zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, które odczytał aktor Timothy Spall. "Nie traćcie nadziei, nie poddawajcie się przemocy i tyranii, idźcie prosto i gińcie, jeśli zajdzie taka potrzeba – bądźcie niepokonani" – zabrzmiało w jego interpretacji. Spall wcielił się w postać Churchilla z okresu czasów II wojny światowej w filmie "Jak zostać królem", który miał premierę w 2010 r.
Wzdłuż reprezentacyjnej alei The Mall, którą przechodziła parada, zgromadził się wiwatujący tłum. Wielu widzów miało ze sobą brytyjskie niebiesko-czerwono-białe flagi. Szczególnie gromkie brawa usłyszeć można było, kiedy pojawiła się grupa 11 ukraińskich żołnierzy i żołnierek z niebiesko-żółtą flagą. Według brytyjskiego ministerstwa obrony miało to symbolizować globalne poparcie dla "ciągłej walki Ukrainy o wolność przeciwko niesprowokowanej, bezprawnej inwazji Rosji".
Z trybun pardzie przyglądała się brytyjska rodzina królewska. Król Karol III, ubrany w mundur marynarki wojennej, siedział obok jednej z weteranek, 98-letniej Joy Trew, która służyła w Pomocniczych Siłach Powietrznych Kobiet jako operatorka radiowa. Królowi towarzyszyła królowa Kamila. Na platformie widokowej był także książę William z księżną Kate i ich trojgiem dzieci.
Po zakończeniu parady król Karol wraz z pozostałymi członkami rodziny pojawił się na balkonie Pałacu Buckingham, skąd obserwowali przelot samolotów sił powietrznych Wielkiej Brytanii - Royal Air Force, w tym zarówno maszyn współczesnych, jak i historycznych. Na londyńskim niebie pojawił się m.in. samolot transportowy Voyager, który wykorzystywany jest w brytyjskim wsparciu dla Ukrainy oraz zespół akrobacyjny Red Arrows, słynący z czerwonych, białych i niebieskich smug pozostawianych na niebie przez jej samoloty.
Obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie potrwają w Wielkiej Brytanii do czwartku. We wtorek zamek Tower of London otworzy instalację artystyczną składającą się z 30 tys. ceramicznych maków. Kwiaty po raz pierwsze prezentowane były w 2014 r. z okazji 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Wystawa potrwa 11 listopada.
W czwartek w rocznicę Dnia Zwycięstwa w Europie obędzie się nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim. Wiele wydarzeń, w tym koncerty, wycieczki z przewodnikiem po zabytkach z czasów wojny, przyjęcie herbaciane z udziałem weteranów oraz rocznicowe nabożeństwa zaplanowano w całej Wielkiej Brytanii.
Marta Zabłocka(PAP)
mzb/ mal/