
We Wrocławiu rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. W programie znalazły się m.in. warsztaty z języka hebrajskiego i jidysz, koncerty, pokazy filmowe, spacery czy spotkania autorskie. Tegoroczna edycja potrwa do 25 lipca.
Impreza rozpoczęła się od wspólnego śniadania w ogrodzie Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. W sobotnie południe uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach tańców żydowskich, a później w warsztatach piosenek jidysz dla rodzin. Pierwszego dnia zorganizowano też spacer „Śladami Żydów po osiedlach Ołbin i Nadodrze. Wrocław na Śląskim Szlaku Tradycji i Kultury Żydowskiej”.
Z okazji festiwalu dzień otwarty zorganizowała Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W murach uczelni odbyło się spotkanie z autorką książki „Historia obecności – o przekładach literatury żydowskiej na polski w XX w.” dr Moniką Jaremków.
Pierwszy dzień zakończy późnym wieczorem klezmerska hawdala - koncert Max Klezmer Band i Urszuli Makosz.
W niedzielę organizatorzy zapraszają na jarmark żydowski, warsztaty dla dzieci i koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie holenderski Amsterdam Klezmer Band. To wydarzenie biletowane. Za darmo będzie można obejrzeć film „Pustynne jabłka” z 2014 roku, który pochodzi z kolekcji Ambasady Izraela.
W kolejne dni uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach z języka hebrajskiego i jidysz, pokazach filmowych, spacerach po mieście śladem kultury żydowskiej, spotkaniach autorskich, wykładach i koncertach.
Będzie można udać się m.in. na spacer śladami żydowskich artystek Breslau i Wrocławia, poznać książkę „Opowieści Chasydzkie – Antologia”, obejrzeć film „Na końcu świata w lewo” w reż. Avi Nesher czy wysłuchać koncertu „Śpiewy synagogalne - modlitwa o pokój”.
Historia imprezy sięga stycznia 1999 roku. Wówczas, podczas pierwszej edycji Spotkań z Kulturą Żydowską, wystąpił Chór Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyr. Stanisława Rybarczyka oraz zespół Kroke. Pierwszy Festiwal koordynowała jego pomysłodawczyni i współzałożycielka Karolina Szykier-Koszucka. Impreza odbyła się w zrujnowanej synagodze.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Pro Arte 2002. Jej celem jest promowanie różnego rodzaju inicjatyw i działań artystycznych, kulturalnych, naukowych i edukacyjnych służących rozwojowi Dolnego Śląska. (PAP)
kak/ mick/