Popularyzowanie dziejów Polski XX w. i krzewienie czytelnictwa książek historycznych jest celem konkursu Książka Historyczna Roku, którego siódmą edycję ogłoszono w poniedziałek. Organizatorami konkursu są Telewizja Polska, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.
Nagroda im. Oskara Haleckiego w konkursie Książka Historyczna Roku przyznawana jest w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Laureaci nagrody zostaną wyłonieni w trzech etapach.
Zgłoszenia oraz książki są przyjmowane do 31 lipca na adres IPN.
W pierwszym etapie powołane przez organizatorów sześcioosobowe jury wybierze spośród nadesłanych książek te, które spełniają wymagania określone w regulaminie. W jury zasiadają: prof. Grzegorz Łukomski, prof. Adam Czesław Dobroński, prof. Piotr Franaszek, prof. Antoni Dudek, prof. Andrzej Nowak i prof. Wojciech Roszkowski.
W drugim etapie jury wybierze do 10 książek z każdej kategorii, natomiast w trzecim swoich zwycięzców wskażą zarówno jurorzy, jak i czytelnicy. Od 1 do 31 października br. w drodze internetowego głosowania każdy będzie mógł wybrać najlepsze książki w dwóch kategoriach. Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne.
Do konkursu mogą być zgłaszane książki oraz publikacje elektroniczne (e-booki) wydane w języku polskim po raz pierwszy między 1 stycznia 2013 r. a 30 czerwca 2014 r. Uprawnionymi do zgłaszania książek do konkursu są wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni. Wydawca ma prawo zgłosić maksymalnie trzy tytuły, rektor – jeden.
Patron konkursu, Oskar Halecki (1891-1973) był historykiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1939 r. przebywał na emigracji. Był dyrektorem i prezesem Polskiego Instytutu naukowego w Nowym Jorku. Wykładał na uniwersytetach amerykańskich. Zajmował się dziejami średniowiecznymi Polski oraz historią Europy Środkowo-Wschodniej. Do 1989 r. jego książki nie były wydawane w Polsce. (PAP)
dsr/ ls/