W ramach obchodów 25. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego w jego rodzinnym Płocku zagrał w piątek ukraiński zespół Kozak System. Na płockim Starym Rynku młodzież ułożyła z wielkoformatowych puzzli portret pierwszego niekomunistycznego premiera.
"Kiedy Tadeusz Mazowiecki został premierem, Polska odzyskała prawdziwą niepodległość. My też stawiamy teraz pierwsze kroki do prawdziwej nieodległości. Dlatego rozumiemy, jak bardzo ważna dla Polaków to jest data" – powiedział PAP Wołodymyr Szerstiuk z zespołu Kozak System.
Grupa koncertowała na przełomie 2013 i 2014 r. podczas protestów na kijowskim Majdanie. "Zgromadzeni tam ludzie walczyli o wolność nie tylko Ukrainy, ale także za godność całej Europy. Jest jasne, że to, co dzieje się teraz na wschodzie Ukrainy, to jest agresja nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko całemu cywilizowanemu światu" - podkreślił Szerstiuk.
Przed koncertem ukraińskiego zespołu na płockim Starym Rynku uczniowie gimnazjów wraz z prezydentem miasta Andrzejem Nowakowskim (PO) ułożyli z wielkoformatowych puzzli portret Tadeusza Mazowieckiego z uniesioną dłonią i palcami ułożonymi w kształcie litery „V”. Ten gest, symbolizujący zwycięstwo, premier Mazowiecki wykonał w Sejmie.
"To wyjątkowa dla nas wszystkich lekcja historii. 25 lat temu rozpoczął się w Polsce zupełnie nowy rozdział. Został zaprzysiężony pierwszy niekomunistyczny rząd, na którego czele stanął płocczanin, Tadeusz Mazowiecki. To dla nas, mieszkańców Płocka, powód do dumy" - powiedział Nowakowski.
Zwracając się do młodych ludzi przypomniał o obecnych wydarzeniach na Ukrainie. "Macie pełną świadomość, że tam, na wschodniej Ukrainie, dzieci nie chodzą dziś do szkoły, tam trwa wojna" - podkreślił prezydent Płocka. Zwrócił uwagę, że wojna na Ukrainie rozpoczęła się od tego, że Ukraińcy zapragnęli żyć w wolnym, demokratycznym świecie, jaki reprezentuje Unia Europejska. "W Polsce te przemiany nastąpiły w sposób pokojowy" - zaznaczył.
Nowakowski dodał, że rząd Tadeusza Mazowieckiego rozpoczął drogę do pełnej wolności i członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO.
Tadeusz Mazowiecki - polityk, działacz opozycji w czasach PRL, pierwszy premier III RP, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, urodził się w Płocku 18 kwietnia 1927 r. W 1946 r. ukończył tamtejsze Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarszą polską szkołę, istniejąca nieprzerwanie od 1180 r. Wyjechał wkrótce potem na studia do Warszawy.
W 2000 r. w plebiscycie lokalnych mediów Tadeusz Mazowiecki został wybrany przez mieszkańców rodzinnego miasta na Płocczanina Stulecia. W 2011 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Płocka. Dziękując wtedy za wyróżnienie podczas uroczystej sesji płockich radnych Mazowiecki powiedział, że przyznany tytuł uważa za wielki dar. "Wszystko, co starałem się robić dla Polski, było także dla Płocka" - podkreślił wówczas.
Rodzice Tadeusza Mazowieckiego, ojciec - lekarz i matka, prowadząca fundację dla ubogich - związani byli przez lata z szpitalem Św. Trójcy w Płocku. Są pochowani na płockim Starym Cmentarzu.
W 2000 r. w plebiscycie lokalnych mediów Tadeusz Mazowiecki został wybrany przez mieszkańców rodzinnego miasta na Płocczanina Stulecia. W 2011 r. odebrał tytuł Honorowego Obywatela Płocka. Dziękując wtedy za wyróżnienie podczas uroczystej sesji płockich radnych Mazowiecki powiedział, że przyznany tytuł uważa za wielki dar. "Wszystko, co starałem się robić dla Polski, było także dla Płocka" - podkreślił wówczas.
Mazowiecki ze wzruszeniem wspominał wtedy rodziców, dzieciństwo i wczesną młodość spędzoną w Płocku, ale także pełen grozy okres hitlerowskiej okupacji. Przyznał, że są to dla niego "ślady niezatarte w pamięci". Mówił wówczas łamiącym się głosem: "Nie zapomnę nigdy strasznego momentu bezsilności, gdy z okien szpitala św. Trójcy, gdzie pracowałem jako goniec, patrzyłem na exodus ludności żydowskiej, wyprowadzanej pod eskortą esesmanów, dokąd - nie wiedzieliśmy. Kobiety miały na rękach płaczące, małe dzieci. My nie mogliśmy podać im nawet chleba".
W trakcie ostatniej wizyty w Płocku Mazowiecki podkreślał, że wyniósł z rodzinnego miasta „fluidy historyczne”, a także wiarę, ukształtowaną przez rodzinny dom i miejscowych duszpasterzy oraz zaangażowanie społeczne, którego początkiem była działalność w samorządzie szkolnym.
12 września 1989 r. Sejm powołał rząd Tadeusza Mazowieckiego. Znalazło się w nim 12 ministrów z Solidarności, po czterech z PZPR i ZSL, trzech z SD i jeden niezależny. Rząd uzyskał poparcie 402 posłów, 13 wstrzymało się od głosu. Przeciwnych głosów nie było.
Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października 2013 r. (PAP)
mb/ eaw/ gma/