Miejsca pochówku osób, którym przyznano najwyższe odznaczenia państwowe lub tytuł Honorowego Obywatela m. st. Warszawy będą zwolnione z opłat – zdecydowała w czwartek Rada Warszawy.
Uchwała, której projekt zgłosił stołeczny urząd miejski przewiduje, że z opłat zwolnione będą miejsca do pochowania zamarłych odznaczonych: Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Orła Białego, Orderem Krzyża Wojskowego, a także osób, którym rada miejska nadała tytuł Honorowych Obywateli m.st. Warszawy. Zwolnienie to będzie dotyczyć zarówno utworzenia i zachowania miejsca pochówku przeznaczonego na grób na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, jak i na wszystkich warszawskich cmentarzach komunalnych; dotyczyć będzie także udostępnienia niszy w katakumbach lub kolumbariach.
Jak tłumaczył dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w stołecznym ratuszu Jarosław Jóźwiak, uchwała pozwoli w przypadku grobów osób zasłużonych nie pobierać opłat za miejsce pochówku, a niektórych przypadkach miasto będzie mogło nawet w całości przejąć na siebie czynności związane z opieką nad grobem.
„Uchwała stworzy także możliwości sprawowania przez miasto opieki nad miejscami spoczynku wybitnych zmarłych, przedstawicieli nauki, kultury, sztuki i polityki, oraz zasłużonych żołnierzy różnych formacji i epok oraz nad innymi obiektami upamiętniającymi wydarzenia historyczne lub osoby, znajdującymi się na cmentarzach komunalnych m. st. Warszawy, w przypadku gdy groby lub obiekty, nie są objęte opieką przez osoby bliskie, fundatorów, organizacje lub inne podmioty” – napisano w uzasadnieniu do uchwały.
O zwolnienie z opłaty będą się mogły ubiegać osoby uprawnione do pochówku zasłużonych osób. Miasto obejmie opiekę nad grobami i miejscami pamięci o zasłużonych na wniosek bliskich, organizacji kombatanckich lub innych.
W dyskusji nad projektem uchwały radna Jarosława Maćkowiak (PiS) zauważyła, że osobom wymienionym w uchwale, ze względu na ich dokonania powinno obligatoryjnie przysługiwać uprawnienie do bezpłatnego pochówku. „Osoby o takich zasługach będą musiały zgłaszać swój wniosek o to, żeby mieć do tego prawo. Jestem tym poruszona” – powiedziała radna.
Również radny Andrzej Golimont (SLD) podniósł w debacie kwestię tego, że miasto powinno zdjąć z bliskich zmarłego obowiązek przedstawiania dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia z opłaty za pochówek. Wskazywał, że to sami urzędnicy powinni sprawdzać w rejestrach fakt przyznania orderu lub przyznania tytułu honorowego obywatela miasta.
Ostatecznie, po autopoprawce, w przyjętej uchwale znalazł się zapis, że wnioskodawca będzie zobowiązany do dostarczenia dokumentów potwierdzających nadanie orderu lub tytułu honorowego obywatela miasta tylko jeżeli powstaną wątpliwości, co do możliwości skorzystania z określonych w niej uprawnień.
Według informacji przedstawionych przez wnioskodawców uchwały, obecnie żyje mniej niż 100 Polaków posiadających ordery i tytuły, których ona dotyczy. (PAP)
stav/ pz/