01.10.2009 Warszawa (PAP) - Dokumentację o polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata prowadzimy już od 30 lat - analizujemy korespondencję, świadectwa uratowanych i występujemy o przyznanie ratującym tytułu Sprawiedliwych - powiedziała dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Eleonora Bergman podczas czwartkowego spotkania w Warszawie.
Podkreśliła równocześnie, że jej placówka zajmuje się gromadzeniem informacji dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez Polaków nie tylko do celów badawczych. "Te dokumenty i świadectwa stanowią także podstawę wnoszenia kolejnych wniosków o przyznanie danej osobie tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Dział dokumentacji odznaczeń Yad Vashem ŻIH wciąż otrzymuje sygnały, że Żydzi uratowani przez Polaków i rozproszeni po całym świecie, nadal występują o uhonorowanie swoich wybawców. W posiadaniu ŻIH jest także wiele dokumentów świadczących o wdzięczności Żydów wobec ratujących ich Polaków. Instytut ma tu ogromną dokumentację, wciąż powiększaną" - zaznaczyła Bergman.
Podczas czwartkowego spotkania został także wyświetlony film Julii Popławskiej "Polscy Sprawiedliwi". "Jest on wynikiem mojej współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich, które prowadzi projekt o polskich Sprawiedliwych. Film opowiada pięć, niekiedy bardzo wzruszających, historii osób z Warszawy, które w czasie wojny ukrywały lub pomagały ukrywać Żydów. Chciałam poprzez niego także przypomnieć o powstającym na stołecznym Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich upamiętniającym ponad 1000-letnią obecność Żydów na ziemiach polskich" - powiedziała PAP Popławska.
Spotkanie, które odbyło się w galerii wystaw czasowych w tzw. Błękitnym Wieżowcu w Warszawie, zainaugurowało cykl "Czwartki na Tłomackiem", w ramach którego planowane jest organizowanie wykładów, spotkań z ciekawymi ludźmi, dyskusji i projekcji filmów.
Według szacunków historyków, co najmniej kilkaset tysięcy Polaków, zarówno dorosłych, jak i dzieci, w różnorodny sposób udzielało pomocy Żydom, za co groziła kara śmierci. Liczbę uratowanych Żydów ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy. Polacy pomagali indywidualnie i w ramach aktywności konspiracyjnej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, w tym Rady Pomocy Żydom Żegota. Ponad 6 tys. z nich zostało za to uhonorowanych Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Yad Vashem.(PAP)
akn/ hes/ jbr/