- MSZ informuje: – Dzisiejsza 25. rocznica ma wymiar symboliczny – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Tomasz Orłowski mówiąc o 25-leciu nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei. – Jest ona dobrą okazją do podsumowania dotychczasowego dorobku naszej współpracy – dodał.
7 listopada Ambasada Republiki Korei i Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina zorganizowały koncert jubileuszowy z okazji 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei. Wiceszef MSZ zaznaczył, że dzięki nawiązaniu partnerstwa strategicznego rocznica ta „nabiera dodatkowego, głębszego znaczenia”.
W ocenie Tomasza Orłowskiego bilans 25 lat polsko-koreańskich stosunków dyplomatycznych wypada pozytywnie. Współpraca dwustronna jeszcze nigdy nie była tak intensywna. Realizuje się ona w dużym stopniu poprzez liczne konkretne projekty sektorowe. Podobnie wygląda sytuacja na arenie międzynarodowej. Dzięki rosnącej pozycji globalnej obu krajów, stały się one dla siebie naturalnymi partnerami, a w niektórych kwestiach – sojusznikami. – Polska, ze swoją ponad 60-letnią obecnością w regionie, członkostwem w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, wspiera wysiłki Republiki Korei na rzecz pokoju i zjednoczenia na Półwyspie Koreańskim – zaznaczył wiceminister.
Wspominając sukcesy południowokoreańskich pianistów na konkursie chopinowskim, wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę że „to właśnie kultura jest tym obszarem współpracy, w którym najłatwiej dostrzec liczne podobieństwa między narodami polskim i koreańskim, istniejące nawet pomimo znacznej odległości geograficznej”.
Polska i Republika Korei ustanowiły relacje dyplomatyczne 1 listopada 1989 r. Partnerstwo strategiczne zawarte zostało podczas wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Republice Korei w październiku 2013 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/