Do terenu na rogu ul. Trębackiej i Focha w Warszawie, gdzie stanąć ma pomnik smoleński, jest roszczenie o odszkodowanie. Trwa sprawdzanie, czy będzie ono wypłacone, teren w żadnym wypadku nie podlegałby zwrotowi - powiedział w poniedziałek PAP wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak.
W zeszłym tygodniu, na nadzwyczajnej sesji Rada Warszawy zdecydowała, że pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej powstanie u zbiegu ul. Trębackiej i Focha. To miejsce zaproponowała prezydent stolicy po spotkaniu z częścią rodzin ofiar. Przeciwne takiej lokalizacji jest PiS, które zwraca uwagę, że do tego terenu są roszczenia.
Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak powiedział PAP, że do terenu u zbiegu ul. Trębackiej i Focha jest roszczenie o odszkodowanie i nie ma mowy o zwrocie gruntu.
"Do tego terenu jest roszczenie z art. 215, czyli artykułu w zakresie odszkodowania. Ten teren nigdy, w żadnym przypadku nie podlegałby zwrotowi. W 2012 r. przyszło pismo od mieszkańców, którzy chcą się o to odszkodowanie, w trybie art. 215, ubiegać. Procedura jest w trakcie procedowania, stąd jeszcze nie zostało do końca sprawdzone, czy to odszkodowania będzie im się ostatecznie należało" - powiedział Jóźwiak.
Dodał, że odszkodowanie mogłoby być wypłacone dopiero po zakończeniu procedury i wydaniu ewentualnej decyzji odszkodowawczej.
W poniedziałek radio RMF FM podało, że odszkodowanie mogłoby wynieść ok. 5 mln zł.
Jóźwiak powiedział, że decyzja o wypłacie odszkodowania może zostać wydana w perspektywie "do roku" i wtedy ewentualnie będzie robiona wycena. "Wstępnie szacując może to być ok. 5 mln zł" - przyznał.
Róg ulic Trębackiej i Focha w Warszawie - jako miejsce pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej - zaproponowała Radzie Warszawy prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ustalenie w tej sprawie zapadało na spotkaniu u prezydenta Bronisława Komorowskiego.
"Miejsce jest dość centralne. To jest 60 metrów od Krakowskiego Przedmieścia, 160 od Krzyża Papieskiego (który znajduje sią na pl. Piłsudskiego - PAP) i w promieniu do 200 metrów do najważniejszych miejsc, które są na szlaku, którym chodzą i zwiedzający, i gromadzą się warszawiacy" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.
Stołeczny ratusz dotychczas proponował trzy lokalizacje dla pomnika: okolice pl. Piłsudskiego (na tyłach ogrodu Ministerstwa Kultury), pl. Unii Lubelskiej lub skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Królewskiej (przy Ogrodzie Saskim). (PAP)
kos/ jra/