Był pionierem wiedzy samorządowej w Polsce, dzięki niemu po 1989 roku mogło rozwijać się społeczeństwo obywatelskie - powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski o zmarłym w czwartek prof. Jerzym Regulskim.
"Jerzy Regulski był pionierem wiedzy samorządowej. Wykształcił wielu ludzi, którzy dzięki niemu poznali prawo samorządowe, a jego największą zasługą było wprowadzanie po 1989 roku reformy samorządowej. Był specjalistą, który odegrał ogromną rolę w procesie polskiej transformacji po upadku komunizmu. Bo warto pamiętać, że w czasach PRL-u administracja lokalna była całkowitą fikcją. To był centralnie sterowany aparat" - podkreślił w rozmowie z PAP historyk i ekonomista prof. Wojciech Roszkowski.
Jak przypomniał, w okresie Polski Ludowej tzw. administracja terenowa działała na rozkaz, który płynął z centrali. "Władza płynęła od góry przez ogniwa partyjne i na dole nie działo się nic, czego władze centralne nie chciały. Dlatego reforma samorządowa, której podwaliny stworzył prof. Regulski, była tak ogromną jakościową zmianą" - zaznaczył Roszkowski.
Ocenił, że nowy samorząd w Polsce pozwolił także rozpocząć budowę społeczeństwa obywatelskiego. "Reforma samorządowa była sukcesem także dlatego, że w 1990 roku udało się przeprowadzić wybory samorządowe, które - w odróżnieniu od wyborów kontraktowych do Sejmu - były pierwszymi wolnymi wyborami. To uruchamiało inicjatywę, wolę wyborców. Powodowało, że każdy z nas mógł być przekonanym, że kartka wyborcza będzie miała realny wpływ na sprawy, które lokalnie rozwiązuje samorząd" - zwrócił uwagę historyk.
"Nie jestem jednak pewien, czy prof. Regulski był zadowolony z tego, jak samorząd funkcjonuje dzisiaj. Wiemy przecież, że jakość samorządu nie zależy od samych instytucji, ale od ludzi, którzy go tworzą. A różne lokalne kliki stanowią zaprzeczenie jego ideału, niemniej jednak jego zasługi w tworzeniu polskiego samorządu nie podlegają dyskusji" - dodał Roszkowski.
O śmierci prof. Jerzego Regulskiego, współtwórcy reformy samorządowej sprzed 25 lat, poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Prof. Regulski miał 90 lat. W ostatnich latach był doradcą społecznym prezydenta Bronisława Komorowskiego. W latach 1988-90 był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, współprzewodniczył zespołowi ds. samorządu terytorialnego podczas rozmów Okrągłego Stołu. Był senatorem i pełnomocnikiem rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (1989-91). (PAP)
nno/ par/ abr/