Władze woj. śląskiego i opolskiego po raz 33. wręczyły we wtorek przyznawane za wybitny dorobek, wzbogacający wartości kultury regionu i kraju nagrody im. Karola Miarki. Wśród pięciorga laureatów znaleźli się lekarze, naukowcy, duchowni i muzealnicy.
Tegorocznymi wyróżnionymi z opolskiego zostały historyk z Uniwersytetu Opolskiego (UO) prof. Danuta Kisielewicz i dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska.
Prof. Kisielewicz to autorka ponad 170 prac naukowych i popularnonaukowych; kierownik Katedry Studiów Regionalnych w Instytucie Politologii UO; prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu; członek Zarządu Opolskiego Oddz. Polskiego Towarzystwa Historycznego.
W ramach działalności m.in. dokumentuje i chroni miejsca pamięci narodowej na Śląsku Op. Na wtorkowym wręczeniu nagród w Filharmonii Opolskiej podkreślała, że jej „mistrzami, mentorami i przewodnikami po Śląsku” było wielu wcześniejszych laureatów nagrody im. Karola Miarki.
Zajączkowska przez lata swojej działalności przygotowała wiele wystaw o Opolu i Śląsku. Jest prezesem opolskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich, a w latach 2005–2011 była wiceprezesem Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Autorka licznych publikacji i artykułów poświęconych historii Śląska Op.
Woj. śląskie nagrodami im. Karola Miarki uhonorowało ks. bp Pawła Anweilera; prof. dr hab. Mieczysława Chorążego oraz dr hab. Jerzego Mizgalskiego.
Ks. bp Anweiler od 1985 r. jest członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W 1991 r. został proboszczem parafii ewangelickiej Zbawiciela w Bielsku-Białej i biskupem diecezji cieszyńskiej. Od 2003 r. jest prezesem Rady Centrum Misji i Ewangelizacji, a od 2008 przewodniczącym Śląskiego Oddz. Polskiej Rady Ekumenicznej. Od lat wspiera liczne działania charytatywne. Jest także autorem wierszy i esejów. W Opolu podkreślił m.in., że „postać Karola Miarki uczy, że zawsze należy podejmować nowe wyzwania, jakie niesie społeczność ludzka, dla jej dobra”.
Prof. Chorąży to autor wielu artykułów i monografii, członek rzeczywisty PAN, doktor honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Śląskiej Akademii Medycznej. Po studiach skierowany do Gliwic, do Zakładu Biologii Nowotworów w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym (obecnie Oddział Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie); w latach 1963–1995 pełnił funkcję kierownika tego Zakładu. Podczas II wojny światowej żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, po którego kapitulacji dostał się do obozu jenieckiego w Niemczech.
„Jestem bardzo wzruszony tym, że człowieka, którego tak bardzo dotknęła i stłamsiła wojna, Ziemia Śląska i jej mieszkańcy przyjęli z tak dużym sercem i życzliwością” – powiedział.
Dr hab. Jerzy Mizgalski jest profesorem Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, kierownikiem Zakładu Polityki Lokalnej i Mniejszości Narodowych Instytutu Nauk Politycznych Akademii. Laureat Lauru Pamięci – wyróżnienia ustanowionego przez Ambasadę Izraela w Polsce, ministerstwo kultury i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz nagrody Chroniąc Pamięć przyznawanej Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski.
Nagrody im. Karola Miarki są wręczane od 1983 r. Początkowo przyznawały je władze 4 ówczesnych woj.: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego. Od 1999 r. czynił to marszałek woj. śląskiego. Potem powrócono do tradycji honorowania nagrodą wybitnych opolan. Nagrodę otrzymują osoby, które upowszechniają wiedzę i kulturę, wzbogacając dorobek regionu. Wśród dotychczas nagrodzonych są np. kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, arcybiskupi Alfons Nossol i Damian Zimoń czy tragicznie zmarła wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.
Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty. (PAP)
kat/ par/