Do 10 stycznia 2016 roku można nadsyłać prace do konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Materiały będą przyjmowane w czterech kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja oraz "Dziennikarstwo na Pograniczu". Laureatów poznamy 11 i 12 maja.
Jak podają organizatorzy, konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego jest adresowany do osób, które "poruszają się po pograniczu i zajmują codziennymi tematami, które dotyczą ludzi po obu stronach granicy", "przyczyniają się do wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem", "otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada", a także "pomagają zrozumieć politykę, zjawiska gospodarcze, osiągnięcia nauki i kultury obu państw".
Tematyka zgłoszonych tekstów może dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, a także wspólnej polsko-niemieckiej historii. Celem przedsięwzięcia jest integracja obu narodów w Unii Europejskiej.
Do konkursu mogą zgłaszać się polscy i niemieccy dziennikarze oraz rozgłośnie i redakcje z obu krajów. Organizatorzy oczekują na prace, które zostały wyemitowane, udostępnione w internecie lub po raz pierwszy ukazały się drukiem w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku. Prace powinny "w sposób przykładny dokumentować integrację, przemiany i nowe problemy codzienności na Pograniczu".
Nadesłane materiały radiowe i telewizyjne nie mogą być dłuższe niż 30 minut, a prasowe liczyć więcej niż 10.000 znaków ze spacjami. Te w kategorii "Dziennikarstwo na pograniczu" powinny być opublikowane lub wyemitowane wyłącznie przez redakcje z sześciu regionów partnerskich. Każda rozgłośnia, redakcja lub wydawnictwo może zgłosić tylko jedną pracę. Materiały w języku polskim należy składać w biurze Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a w języku niemieckim - w biurze Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kancelarii Wolnego Państwa Saksonia.
Fundatorami nagród w wysokości 5000 euro w kategoriach Prasa, Radio i Telewizja są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz trzy kraje związkowe (Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Wolne Państwo Saksonia) i trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Wolne Państwo Saksonia jest fundatorem nagrody tej samej wysokości w kategorii "Dziennikarstwo na pograniczu".
Organizatorem konkursu jest Wolne Państwo Saksonia. Nagroda zostanie wręczona podczas IX Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się 11 i 12 maja 2016 r. w Lipsku (Saksonia). Warunki i formularze konkursowe dostępne są na stronie www.dpjp.de/.
Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska zostanie przyznana po raz 19. W roku 2014 pierwszy raz wręczono ją w kategorii "Dziennikarstwo na pograniczu". Od 2013 roku nosi imię pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989 Tadeusza Mazowieckiego, w uznaniu dla jego działalności dziennikarskiej na rzecz praw obywatelskich. (PAP)
oma/ par/