Ok. 6,4 mln zł przeznaczy w tym roku Fundacja Auschwitz-Birkenau na prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz. W ub.r. kwota ta wyniosła 4,6 mln zł – poinformowały w czwartek służby prasowe muzeum po posiedzeniu rady fundacji.
Pieniądze na konserwacje pochodzą z zysków z kapitału wieczystego, którym gospodaruje fundacja. Dotychczas 35 krajów oraz siedmiu filantropów zadeklarowało wpłatę na konta ok. 113 mln euro. „Według naszych prognoz cel, jakim jest zgromadzenie 120 mln euro w kapitale wieczystym, powinien zostać osiągnięty do końca 2016 r.” – uważa prezes Fundacji i dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.
Służby prasowe muzeum podały, że w pracach konserwatorskich finansowanych z pieniędzy fundacji szczególny nacisk został położony na zabezpieczenie 45 baraków murowanych w byłym obozie Birkenau. „Dobiegają końca ponad dwuletnie, wielopłaszczyznowe prace badawcze, dzięki którym uzyskano kompleksowe informacje na temat mechanizmów degradacji, zagadnień geologicznych i konstrukcyjnych, a także stanu zachowania baraków” – powiedział wiceszef fundacji i wicedyrektor muzeum odpowiedzialny za konserwację Rafał Pióro.
Jak dodał, teraz rozpoczynają się kompleksowe prace konserwatorskie przy pierwszych historycznych budynkach. „Mają bezprecedensowy charakter i stanowią pierwsze tego rodzaju doświadczenia konserwatorskie na świecie. Jest tak nie tylko ze względu na unikatowość i historię samych budynków, ale przede wszystkim przez to, że w naszym przypadku najważniejsza jest troska o zachowanie autentyzmu każdego z elementów. Zwykle konstrukcje tego rodzaju rozbiera się i buduje na ich miejscu nowe, a nie poddaje drobiazgowej, specjalistycznej konserwacji” – wyjaśnił Pióro.
Dzięki wsparciu finansowemu fundacji modernizowany jest także jeden z magazynów, w których przechowywane są poobozowe tekstylia. Zostaną w nim umieszczone specjalistyczne szafy, odpowiednie dla tych materiałów. Prowadzonych jest wiele prac przygotowawczych w byłym obozie Birkenau. Związane są m.in. z regulacją stosunków wodnych.
Podczas posiedzenia minutą ciszy upamiętniono zmarłego w 24 kwietnia Władysława Bartoszewskiego, założyciela fundacji i przewodniczącego jej rady. Jego funkcję objął Marek Zając.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 r. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro, z których coroczne odsetki pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie prac konserwatorskich nad pozostałościami po niemieckim obozie. Priorytety i harmonogram prac określa Globalny Plan Konserwacji. Oficjalnie został zainaugurowany latem 2012 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,53 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ gma/