Iwona Lewandowska (Vectra Włocławek) i Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok) najszybciej spośród 15 tys. osób pokonali 10-kilometrową trasę środowego 27. Biegu Niepodległości w Warszawie.
Impreza stanowiła preludium do sportowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zaszczytu inauguracji obchodów dostąpiło 300 uczniów z 20 gimnazjów z niemalże wszystkich województw, biorących udział w trzydniowym Festiwalu Biegowym o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki. Trofeum to przypadło szkole z Sierakowic w woj. pomorskim.
W finałowym biegu festiwalu – Mili Niepodległości (1918 m) zwyciężyli Antonina Król z Sierakowic i Piotr Klejnich z Wartkowic w woj. łódzkim.
"Festiwal ukierunkowany był przede wszystkim na edukację poprzez sport - podkreślił dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dariusz Buza. - Uczniowie zapoznali się nie tylko z miejscami związanymi z Marszałkiem, ale także mieli okazję startu w tychże miejscach, jak np. na stadionie i w hali Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Punktem kulminacyjnym była Młodzieżowa Mila Niepodległości".
Oblegany przez uczniów był zwłaszcza medalista olimpijski, rekordzista Polski (2,38) w skoku wzwyż Artur Partyka, który zachęcał dzieci do sportowej zabawy. A te odpowiadały jemu: "my nie bierzemy zwolnień w wuefu".
"Trzyletni projekt edukacji poprzez sport na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wielka, fantastyczna sprawa. Trzeba go ze wszech miar propagować" – podkreślił.
Nauczyciele w rozmowie z przedstawicielami ministerstwa sportu zaznaczali, że dla uczniów szkół, zwłaszcza z niewielkich miejscowości, start w trzydniowych zawodach był wielkim przeżyciem, a teraz oni będą ambasadorami sportowego stylu życia.
"Jestem pod ogromnym wrażeniem uczestnictwa w takiej imprezie. Dla nas, jako szkoły znajdującej się na wsi, możliwość udziału w zawodach i aktywne spędzenie czasu w stolicy to jak zdobycie Mount Everestu. Dzieci z mojej szkoły są zachwycone całą ideą festiwalu - propagowania sportu i historii" – powiedział wychowawca Witold Pitura z Podhorców w woj. lubelskim.
Nauczyciel historii w częstochowskim zespole gimnazjów Tomasz Bitner przyznał: "już mam pomysł, żeby w naszej szkole, a nawet w regionie, gminie, powiecie powielać ten projekt, którego ambasadorami będą dzieci. Idea jest bardzo czytelna i mądra. Dzieci mogą połączyć przyjemność biegania z historią, co dla mnie jako nauczyciela tego przedmiotu jest bardzo ważne. Ten festiwal przejdzie do historii w ich życiu".
"Jestem z siebie bardzo zadowolona, ponieważ podczas biegu nie zatrzymałam się ani razu! Zdobyłam swój szczyt, osiągnęłam go i jestem z siebie dumna" – mówiła rozemocjonowana Kaja Anderson z Krakowa. Jak wyjawiła, w przyszłości chce być... dziennikarką, a z tej imprezy zrobi dla szkolnej gazetki "duży reportaż".
Dystans 10 km przebiegło 12 827 zawodników (krajowy rekord frekwencji na tym dystansie), a w sumie zawody zorganizowane przez Centrum Aktywna Warszawa ukończyło 11 listopada 13 486 osób.
Wyniki 27. Biegu Niepodległości – 10 km:
kobiety
1. Iwona Lewandowska (Vectra Włocławek) 34.46
2. Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec) 36.16
3. Mariola Ślusarczyk (Warszawa) 36.27
4. Zuzanna Mokros (RKS Łódź) 37.20
5. Paulina Lipska (KS Warszawianka) 37.25
6. Anna Łapińska (KS Warszawianka) 37.39
mężczyźni
1. Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok) 30.11
2. Remis Hartmanis (Łotwa) 30.29
3. Łukasz Kujawski (SKLA Sopot) 30.55
4. Michał Kaczmarek (WKS Grunwald Poznań) 30.58
5. Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) 31.01
6. Maciej Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 31.29
zawodnicy niepełnosprawni na wózkach:
1. Bogdan Król (Orneta) 18.06
2. Piotr Małek (Otwock) 18.27
3. Rafał Szumiec (Zielonki) 18.48
Wyniki Mili Niepodległości Gimnazjów im. Józefa Piłsudskiego – 1918 m:
dziewczęta
1. Antonina Król (Sierakowice) 7.21
2. Łucja Reglińska (Sierakowice) 7.57
3. Kinga Gęborys (Podhorce) 8.24
chłopcy
1. Piotr Kejnich (Wartkowice) 6.22
2. Marcin Tymofiejczyk (Jawor) 6.30
3. Dawid Bonielewicz (Jawor) 6.35
(PAP)
kali/ giel/