17.09.2009 Wrocław (PAP) - Znaczenie i skutki roku 1939 oraz paktu Ribbentrop-Mołotow dla krajów europejskich to główny temat międzynarodowego sympozjum naukowego "1939 - Hitler, Stalin i Europa Środkowa", które w czwartek rozpoczęło się we Wrocławiu.
Jak powiedział PAP dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Krzysztof Ruchniewicz, jednym z głównych celów konferencji jest pokazanie, jak bardzo zróżnicowana jest wiedza i pamięć na temat podpisania paktu niemiecko-radzieckiego.
"W krajach Europy Wschodniej data 23 sierpnia kojarzona jest właśnie z tym wydarzeniem, a tymczasem na Zachodzie ogromna większość ludzi nie ma o tym pojęcia" - mówił Ruchniewicz.
Współorganizator sympozjum prof. Stefan Troebst z Uniwersytetu w Lipsku poinformował, że sympozjum zostało podzielone na dwie części. W pierwszej części, seminaryjnej, biorą udział naukowcy i studenci z 12 europejskich krajów, a zajęcia dotyczą m.in. tego, jak pozyskiwać środki na badania dotyczące historii współczesnej.
Druga część konferencji to sympozjum naukowe, podczas którego będzie można m.in. posłuchać wywiadów ze świadkami wydarzeń 1939 r. z Polski, Mołdawii i Łotwy. "Jedyny rosyjski profesor, który miał wziąć udział w sympozjum, złamał niestety nogę i nie mógł dotrzeć do Wrocławia" - zaznaczył Troebst.
Sympozjum towarzyszy także wystawa zdjęć i opisów, dokumentująca sytuację Polski i innych krajów europejskich, które po wojnie znalazły się pod wpływem Związku Radzieckiego.
Konferencja potrwa do 20 września. (PAP)
mic/ hes/ gma/