Tuż po rozpoczęciu we wtorek przed niemieckim Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym postępowania w sprawie rozwiązania prawicowo-ekstremistycznej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) jej adwokat zażądał wyłączenia dwóch sędziów, zarzucając im stronniczość.
Jak oświadczył adwokat Peter Richter, będący sędzią-sprawozdawcą w tej sprawie Peter Mueller i sędzia Peter Huber swego czasu jako aktywni politycy wielokrotnie deklarowali swój negatywny stosunek do NPD, a ponadto Huber jako krajowy minister spraw wewnętrznych Turyngii otwarcie opowiadał się za delegalizacją tej partii. Ich bezstronność jest w związku z tym wątpliwa - wskazał Richter.
Huber i Mueller odrzucili taki pogląd. Huber potwierdził prawdziwość swych zacytowanych przez Richtera wypowiedzi, ale dodał, że "nie ma to nic wspólnego" z jego działalnością jako sędziego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.
Skład sędziowski pod przewodnictwem prezesa Trybunału Andreasa Vosskuhle ma w ciągu trzydniowej rozprawy rozstrzygnąć, czy zasadny jest wniosek Bundesratu - drugiej izby parlamentu Niemiec - o uznanie działalności NPD za sprzeczną z konstytucją. Gdyby Trybunał to potwierdził, licząca około 5200 członków partia musiałaby się sama rozwiązać.
Podjęta w 2003 roku pierwsza próba zdelegalizowania NPD przyniosła fiasko, gdyż w trakcie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym ujawniono, że w ugrupowaniu tym działali agenci Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV). Poza Bundesratem ówczesny wniosek poparły także Bundestag i rząd Niemiec, co obecnie nie ma miejsca.
Będący reprezentacją rządów krajów związkowych Bundesrat twierdzi, że ideologia i program NPD są w znacznym stopniu "identyczne z naukami historycznego niemieckiego narodowego socjalizmu". Założona w 1964 roku partia nigdy nie miała większych wpływów, a w ostatnich wyborach do Bundestagu w 2013 roku zdobyła tylko 1,3 proc. głosów. Jej przedstawiciele zasiadają jednak w parlamencie krajowym Meklemburgii-Pomorza Przedniego.
Mający siedzibę w Karlsruhe Federalny Trybunał Konstytucyjny po raz ostatni orzekł o rozwiązaniu partii politycznej w 1956 roku, a dotyczyło to Komunistycznej Partii Niemiec (KPD). (PAP)
dmi/ mc/