Andrzej Ciechanowiecki - mecenas kultury, kolekcjoner sztuki, filantrop, kawaler Orderu Orła Białego - zmarł w poniedziałek w Londynie. Miał 91 lat.
Ciechanowiecki zmarł w poniedziałek po południu w Londynie - poinformował PAP dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund.
To właśnie na Zamku Królewskim znajduje się ponad trzy tysiące eksponatów - mebli, tkanin, obrazów, rzeźb i biżuterii - oferowanych przez utworzoną przez filantropa Fundację im. Ciechanowieckich.
Andrzej Ciechanowiecki urodził się w 1924 roku w Warszawie, w rodzinie ziemiańskiej, która po Traktacie Ryskim utraciła posiadłości w okolicach Witebska i Połocka. Jako syn dyplomaty spędził część dzieciństwa w Budapeszcie. Kiedy wybuchła II wojna miał 15 lat. W okupowanej Warszawie zdał maturę i rozpoczął studia z historii sztuki na tajnym uniwersytecie. Wstąpił do Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim.
Po wojnie Ciechanowiecki ukończył studia w Krakowie - wydział Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz tamtejszą Akademię Handlową. W 1950 roku, krótko po objęciu przez niego asystentury w Instytucie Historii Sztuki UJ, został aresztowany w związku ze swoją akowską przeszłością. Po dwu latach śledztwa został skazany za rzekomą pomoc "anglosaskim i watykańskim szpiegom". Ciechanowiecki spędził w komunistycznych więzieniach sześć lat.
Po wyjściu na wolność powrócił do pracy naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmował się meblarstwem i złotnictwem krakowskim epoki baroku oraz kulturą dawnej Rzeczypospolitej. W roku 1958 uzyskał stypendium Fundacji Forda oraz British Council i zdecydował się pozostać na emigracji. Na uniwersytecie w Tybindze (Niemcy) zrobił doktorat z filozofii, po pobytach w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Portugalii zamieszkał w Londynie.
W stolicy Wielkiej Brytanii nawiązał współpracę z powstającą firmą Mallett at Bourdon House (filią wybitnej galerii Mallett&Son na Bond Street), gdzie zorganizował pięć wystaw rzeźby francuskiej. W 1965 roku Ciechanowiecki był współtwórcą Heim Gallery, a w 1986 roku założył, także w Londynie, Old Masters Gallery. Galerie prowadzone przez niego zajmowały się szczególnie malarstwem od XVI do XIX wieku, specjalizowały się też we wprowadzeniu na rynek rzeźby barokowej i neoklasycznej, przede wszystkim włoskiej i francuskiej.
Zarobione pieniądze Ciechanowiecki inwestował m.in. w skupowanie na Zachodzie polskich dzieł sztuki.
Został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego w 1998 r. i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski w 1993 r. (PAP)
mce/ pz/