W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w sobotę w Wilnie rozpoczęło się dwudniowe Spotkanie Młodych, w którym uczestniczy blisko 300 Polaków z Litwy, Polski, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy. Biorą w nim także udział Litwini.
„Wileńskie Spotkania Młodych są namiastką Światowych Dni Młodzieży, a głównym celem spotkania jest zapoznanie się i zawiązanie wspólnoty naszej grupy, która wspólnie uda się na światowe spotkanie do Krakowa, będzie miała wspólne noclegi, jeden pakiet pielgrzyma” - powiedziała PAP współinicjatorka stworzenie polonijnej grupy Monika Gaweł.
W ciągu dwóch dni przewidziane są wspólne eucharystie, kontemplacje, konferencje, odmawianie koronki do Miłosierdzia Bożego w pięciu językach, dyskusje w grupach, warsztaty muzyczne. Uczestnicy nagrają też specjalny film, który zostanie wysłany potem do Krakowa jako pozdrowienia dla uczestników ŚDM.
Grupa polonijna została powołana w ramach projektu „Polska sercem ŚDM” współfinansowanego przez MSZ Polski i Senat RP, a młodzi Polacy z sześciu państw nieprzypadkowo spotykają się w Wilnie.
„Motywem przewodnim Światowych Dni Młodzieży jest miłosierdzie, a w kulcie Miłosierdzia Bożego Wilno zajmuje tak samo istotne miejsce, jak Kraków” - mówiła Gaweł.
Organizatorzy Wileńskich Spotkań Młodych chcą pokazać uczestnikom ŚDM, jeszcze przed udaniem się do Krakowa, oryginalny obraz "Jezu, ufam Tobie", który znajduje się w Wilnie. Chcą pokazać miejsce, gdzie obraz był malowany, przypomnieć, że pierwsze obchody święta Miłosierdzia Bożego odbyły się właśnie w Wilnie, tu też zostało zawiązane Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Jak poinformowała PAP szefowa Litewskiego Młodzieżowego Centrum Duszpasterstwa Roberta Daubaraite-Rande, z Litwy na ŚDM do Polski uda się 36 grup, blisko 1,5 tys. osób. „Chcemy, by jak najwięcej osób skorzystało z możliwości udziału w tym spotkaniu, które odbywa się tym razem tak blisko nas” - powiedziała, przypominając, że rejestracja uczestników potrwa jeszcze do końca czerwca.
Litewscy pielgrzymi przed udaniem się do Krakowa zostaną rozlokowani w parafiach Ełku, Warszawy, Poznania, Katowic, Bielsko-Białej. Daubaraite-Rande podkreśliła, że udział w ŚDM to bedzie nie tylko przeżycie duchowe, nie tylko poznanie nowych ludzi, ale dla wielu będzie to też pierwsze spotkanie w Polską.
„Mamy z Polską wspólną historię. Polska jest niby dobrze znana, ale też często niepoznana. ŚDM będą okazją poznania Polski, Polaków, kultury polskiej, Kościoła w tym kraju” - powiedziała Daubaraite-Rande.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ lm/ kar/