Specjalistka domu aukcyjnego odkryła we Francji dwa XVII-wieczne arcydzieła malowane na miedzianej blasze, w tym wspólne dzieło Jana Brueghla starszego i Hansa Rottenhammera. Trafi ono pod młotek 21 czerwca w Paryżu - poinformował we wtorek dom Christie's. Ekspertka Christie's, Elvire de Maintenant, która przybyła do mieszkania dwóch kobiet, aby ocenić dzieło dawnego mistrza - jak się okazało, kopię - dostrzegła w saloniku cenne obrazy.
Nad szafką wisiał niewielki (31 na 40 cm) obraz gabinetowy, którego wysoka klasa była dla wytrawnego oka oczywista, ale o którego wartości właścicielki nie miały pojęcia.
Była to "Uczta bogów: zaślubiny Bachusa i Ariadny", wspólne dzieło niemieckiego malarza Hansa Rottenhammera (1564-1625) i znanego flamandzkiego mistrza Jana Brueghla starszego zwanego Aksamitnym.
Obraz jest sygnowany i datowany na 1602 rok w Wenecji. Obaj artyści pracowali nad nim na zmianę. Wyceniono go na 600 tys.-1 mln euro.
Brueghel Aksamitny (1568-1625) zawdzięczał swój przydomek delikatnej fakturze malarskiej i harmonijnemu bogactwu kompozycji. Częstym motywem jego prac były Madonny w girlandzie kwiatów i bukiety. Część swoich obrazów malował na blasze.
W szafie znajdowało się kolejne małe arcydzieło, "Mars i Wenus zaskoczeni przez Wulkana" (18,2 na 13,5 cm), namalowane przez holenderskiego manierystę Joachima Wtewaela w 1610 roku. Wartość obrazu szacuje się na 2,5-5 mln euro. Zostanie wystawiony na aukcję w Londynie 3 lipca.
Joachim Anthonisz Wtewael (1566-1638) malował głównie sceny biblijne i mitologiczne, charakteryzujące się eleganckimi postaciami w wyszukanych pozach i manierystyczną kolorystyką.(PAP)
klm/ mc/