Wystawa zbiorów Archiwum Państwowego i pierwsza monografia książkowa przypomniały dzieje sieci tramwajowej w Bydgoszczy, jednej z najstarszych na ziemiach polskich. Okazją do wspomnień stała się budowa pierwszej od lat nowej linii tramwajowej.
"Zasadniczą część wystawy stanowią skany 211 fotografii związanych tematycznie z komunikacją tramwajową, od uruchomienia w Bydgoszczy tramwaju konnego (1888 r.), następnie elektrycznego (1896 r.), po czasy współczesne. Całość ekspozycji podzielono na kilkanaście bloków tematycznych, w których przedstawiono m.in. początki sieci tramwajowej w mieście, rozwój sieci zilustrowany schematami i planami miasta z przebiegiem linii tramwajowych, tramwaj na ul. Dworcowej, budowę nowo oddanej linii, ruch tramwajowy na ulicach miasta, wypadki z udziałem tramwajów, modernizację i plany rozwoju sieci tramwajowej w Bydgoszczy, zajezdnie tramwajowe, warsztaty naprawcze, stare i nowe typy wozów tramwajowych" - poinformował Eugeniusz Borodij, dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.
Zasadniczą część wystawy stanowią skany 211 fotografii związanych tematycznie z komunikacją tramwajową, od uruchomienia w Bydgoszczy tramwaju konnego (1888 r.), następnie elektrycznego (1896 r.), po czasy współczesne.
Uzupełnieniem fotografii są okolicznościowe eksponaty, m.in. numery i tablice informujące o trasach poszczególnych linii tramwajowych, fragmenty szyn, mundur i torba konduktorska oraz legitymacje służbowe, bilety tramwajowe i kasowniki. Niecodziennymi eksponatami są zaczepy i zakończenia słupów trakcji elektrycznej, przez prawie sto lat stanowiące charakterystyczny element śródmiejskich ulic.
Okazją do przygotowania wystawy stało się oddanie do użytku w listopadzie nowej trasy linii tramwajowej do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna. Jej uruchomienie wymagało m.in. przerzucenia nowego mostu przez Brdę i budowy nowej pętli tramwajowo-autobusowej koło dworca Bydgoszcz Główna.
"Po ponad 20 latach mieszkańcy odzyskali połączenie tramwajowe z dworcem, utracone w styczniu 1990 r., w związku z likwidacją liniowej komunikacji tramwajowej na ul. Dworcowej. Nowa linia przebiega także obok gmachu Archiwum Państwowego w Bydgoszczy" - dodał Borodij.
Z okazji wystawy wydano specjalną kartę pocztową z reprodukcjami niektórych eksponowanych fotografii. Zwiedzający wystawę otrzymują także okolicznościowy bilet tramwajowy.
Otwarcie linii zbiegło się także z wydaniem książki "Bydgoskiej tramwaje", której pomysłodawcą i współautorem był wieloletni pracownik bydgoskich MZK i kustosz zakładowej izby tradycji, Stanisław Sitarek. Do pracy nad książką bydgoszczanin zaprosił Dariusza Walczaka z Warszawy, uznawanego za jednego z najlepszych w Polsce specjalistów od taboru tramwajowego.
Książka jest pierwszą tak obszerną monografią transportu szynowego w Bydgoszczy. Znalazło się w niej ponad 500 fotografii wyszukiwanych przez Stanisława Sitarka w zbiorach polskich i zagranicznych, a także w archiwalnej prasie. Całość dopełniają schematy sieci torowej bydgoskich tramwajów w poszczególnych okresach rozwoju tego systemu komunikacji miasta.
Początki pracy nad monografią - jak przyznaje autor - były dziełem przypadku. W 1986 r. Stanisława Sitarka wytypowano do komitetu organizacyjnego w związku ze 100-leciem komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, a zbierając informacje, stare fotografie stał się znawcą tematu.
Tworzeniu książki Stanisław Sitarek w sumie poświęcił 15 lat pracy. Emerytowany już pracownik Miejskich Zakładów Komunikacji w Bydgoszczy zapowiedział, że rozważa przygotowanie podobnej monografii poświęconej miejskim autobusom. (PAP)
olz/ ako/