03.10.2009 Poznań (PAP) - Mistrzynie świata - Magdalena Fularczyk (wioślarstwo), Anita Włodarczyk (lekkoatletyka) i Małgorzata Chojnacka (kajakarstwo) uczestniczyły w uroczystej inauguracji roku akademickiego obchodzącej jubileusz 90-lecia poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
W mowie powitalnej rektor prof. Jerzy Smorawiński nie ukrywał, że dumą uczelni są wybitni sportowcy, którzy sport świetnie godzą z nauką i w obu dziedzinach odnoszą sukcesy. Studentami poznańskiej AWF są m.in. mistrzynie świata Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), Julia Michalska i Magdalena Fularczyk (wioślarstwo), Małgorzata Chojnacka (kajakarstwo) oraz Michał Jeliński (wioślarstwo), który studiuje na Wydziale Zamiejscowym Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp.
"Należy wspomnieć też o szkoleniowcach - trenerzy wioślarzy Marcin Witkowski i Andrzej Wojciechowski i trener kajakarek Tomasz Kryk, to również absolwenci poznańskiej AWF. Swoją widzę uzyskaną podczas studiów potrafili umiejętnie zastosować w praktyce, osiągając świetne wyniki" - przyznał Smorawiński.
Poznańska AWF powstała w 1919 roku i jest najstarszą sportową wyższą uczelnią w Polsce, a trzecią w Europie po akademiach w Gandawie i Kopenhadze. Tegoroczna inauguracja roku akademickiego zbiegła się z jubileuszem 90-lecia uczelni. Poprzedziła ją dwudniowa konferencja naukowa "Dokąd zmierzasz poznańska Akademio Wychowania Fizycznego?", podczas której poruszano tematy związane z m.in. historią uczelni, a także medycyną sportową, fizjologią, biochemią i badaniami naukowymi.
Na uroczystość przybyło wiele znanych osób ze świata sportu, prezesi związków sportowych, władze samorządowe, lokalne oraz rektorzy wszystkich sportowych uczelni w Polsce. Obecna była również wnuczka patrona uczelni Eugeniusza Piaseckiego Elżbieta Markiewicz. Podczas inauguracji tytuł honoris causa otrzymała prof. Krystyna Nazar, uznany autorytet z dziedziny medycyny sportowej.
Uczelnia kształci nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów, specjalistów z fizjoterapii, turystyki i rekreacji, na studiach magisterskich 4,5-letnich, 5-letnich i II stopniowych (licencjat + studia magisterskie), trybem stacjonarnym i niestacjonarnym na trzech wydziałach. W ubiegłym roku na AWF studiowało blisko pięć tysięcy osób.
W obecnym roku akademickim utworzono nowy kierunek - sport, finansowany ze środków Unii Europejskiej. "Jego celem jest przygotowanie osób do pracy trenerskiej poprzez m.in. pracę w zawodowych klubach, a także wykształcenie kadry zarządzającej sportem, przygotowanej do organizacji zawodów sportowych i klubów sportowych. Kierunek jest trochę elitarny, przyjęliśmy tylko 36 osób, a chętnych było 200. +Produktem+ będzie za to wysoko wykwalifikowana kadra, bowiem bardzo dużo środków przeznaczonych jest na jednego studenta" - wyjaśnił prof. Dariusz Wieliński, prorektor ds. studiów AWF. (PAP)
lic/ mis/