Dziewięć sal ekspozycyjnych z ponad 30 interaktywnymi stanowiskami powstało w XIX-wiecznej fortecy na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. W obiekcie, który oddano w czwartek do użytku na potrzeby uczniów i studentów, jest pierwsza w Polsce dyfuzyjna komora mgłowa.
"Urządzenie to służy obserwacji cząstek promieniowania kosmicznego. To są takie najmniejsze cegiełki, elementarne struktury, z których zbudowany jest wszechświat" - powiedziała dziennikarzom fizyk z Centrum Hewelianum Agnieszka Józefowicz.
Nowa pracownia naukowa-dydaktyczna Centrum Hewelianum nazwana została Galerią Ruchu. Zajmuje powierzchnię 400 metrów kwadratowych. Zgodnie ze swoją nazwą wystawa prezentuje wszystkie zjawiska związane w sposób pośredni i bezpośredni z ruchem. Sale zostały podzielone w sposób tematyczny na: kinematykę i dynamikę ruchu, ruch wody i w wodzie, ruch gazów i w gazach, ruch w kosmosie, ruch w mechanice, ruch zdalnie sterowany, ruch w biologii, ruch chaotyczny oraz zarządzanie ruchem.
W Galerii Ruchu zobaczyć można kolekcję 12 meteorytów: księżycowe, marsjańskie oraz rzadkie okazy składające się głównie z żelaza. Wśród nich jeden został znaleziony w Polsce k. Poznania w 1914 r. i należy do typu meteorytów kamiennych.
W Galerii Ruchu zobaczyć można kolekcję 12 meteorytów: księżycowe, marsjańskie oraz rzadkie okazy składające się głównie z żelaza. Wśród nich jeden został znaleziony w Polsce k. Poznania w 1914 r. i należy do typu meteorytów kamiennych.
Wśród innych eksponatów w Galerii Ruchu umieszczono również m.in. ramię robota, lidar (doświadczenie polegające na wykorzystaniu promieniu lasera do badania kształtu powierzchni metodą skanowania) oraz szklany klosz pokazujący wpływ próżni na słyszalność dźwięku.
Z Galerii Ruchu mają korzystać uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. W każdym roku kalendarzowym w nowej placówce Centrum Hewelianum odbywać się będą zajęcia dla ponad dwóch tysięcy studentów z Politechniki Gdańskiej.
"Zaletą tej wystawy jest to, że eksponaty w przyjazny sposób przedstawiają zjawiska fizyczne. Myślę, że to może później skutkować także w przyszłej pracy studentów. Te wszystkie zadania i problemy, które będą tu rozwiązywali, pomogą im w przyszłości przedstawiać różne rozwiązania np. dla biznesu także w bardziej zrozumiały sposób" - powiedział dziennikarzom rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk.
Dyrektor Centrum Hewelianum Przemysław Guzow podkreślił, że nowa placówka jest też adresowana do innych uczelni wyższych.
Galeria Ruchu powstała w budynku zabytkowej Galerii Strzeleckiej. Jest to jednokondygnacyjny, ceglany pruski obiekt militarny z lat 1867-69. Należy do jednego z najstarszych obiektów zespołu fortyfikacyjnego na Górze Gradowej w Gdańsku. Był przeznaczony do obrony fortu na wypadek ataku nieprzyjaciela ze strony miasta.
Dostosowanie Galerii Strzeleckiej do potrzeb nowoczesnej wystawy trwało od 2010 r. Projekt pn. "Adaptacja Centrum Hewelianum w Gdańsku na potrzeby naukowo-dydaktyczne pomorskich szkół wyższych” kosztował ponad 7 mln zł, z czego 75 proc. pochodziło z dotacji Unii Europejskiej, a pozostałą kwotę pokrył budżet miasta Gdańska.
Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową Gminy Miasta Gdańska. Położone jest na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 27 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku, a służących niegdyś obronie miasta.
W Centrum Hewelianum funkcjonuje m.in. wystawa prezentująca historię samych fortów, a w największym z nich - tzw. Kaponierze Południowej - urządzono ekspozycje poświęcone fizyce i astronomii. Ich częścią jest m.in. kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk, na których zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia, np. zbadać, w jaki sposób fale produkują energię elektryczną, jak powstaje dźwięk. Na stanowiskach astronomicznych zwiedzający mogą obejrzeć Słońce w trójwymiarowej projekcji, zapoznać się z dawnymi i obecnymi poglądami na temat budowy Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej, a także bardziej odległych stref kosmosu. (PAP)
rop/ abe/