Nietknięty, pochodzący sprzed około 2600 lat grobowiec etruskich książąt znaleziono w mieście Tarquinia koło Rzymu, jednym z najważniejszych ośrodków kultury Etrusków. To bardzo rzadkie wydarzenie wywołało sensację w świecie nauki. W udekorowanym freskami grobowcu z VII wieku przed naszą erą, znajdującym się na terenie starożytnej nekropolii, ekipa archeologów z Turynu znalazła liczne wazy i naczynia, m. in. do wina i perfum oraz szkatułkę z brązu, która zawiera prawdopodobnie klejnoty. Nie została jeszcze otwarta.
Znawcy kultury etruskiej są zgodni: nietknięte grobowce z tego okresu to ogromna rzadkość, tym bardziej, że – jak przypominają - na terenie, na którym dokonano odkrycia prowadzone są też nielegalne wykopaliska. Grupy przestępcze przeszukują miejsca starożytnych wykopalisk, zwłaszcza cmentarzyska, w poszukiwaniu cennych przedmiotów, które trafiają potem na czarny rynek.
Szczegółowym badaniom poddane zostaną, oprócz samych znalezisk, także resztki organiczne, przede wszystkim jedzenia, by ustalić co jadali etruscy książęta - poinformowali naukowcy. (PAP)
sw/ jm/