Palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym w Gdańsku Oliwie będzie wyższa o 5 metrów. Obecnie ma ok. 15 m wysokości. Dzięki podwyższeniu, w palmiarni zmieści się 17-metrowa palma, która w minionym roku dwukrotnie uszkodziła szklany sufit.
W poniedziałek Zarząd Dróg i Zieleni (ZDiZ) opiekujący się palmiarnią ogłosił przetarg na wykonanie nadbudowy rotundy palmiarni w Ogrodzie Botanicznym w Gdańsku Oliwie.
Palma daktylowa trafiła do Gdańska ok. 180 lat temu jako pamiątka z wypraw jednego z gdańskich cystersów. Jest najstarszym tego rodzaju drzewem w Europie, hodowanym w sztucznym środowisku. Początkowo rosła w doniczce ale z upływem czasu trzeba było wkopać ją w ziemię i wybudować oranżerię. Zdaniem specjalistów, maksymalnie palma może osiągnąć nawet 25 m wysokości. Do takiej wysokości dorastają palmy daktylowe w naturalnym środowisku.
Palma daktylowa trafiła do Gdańska ok. 180 lat temu jako pamiątka z wypraw jednego z gdańskich cystersów. Jest najstarszym tego rodzaju drzewem w Europie, hodowanym w sztucznym środowisku. Początkowo rosła w doniczce ale z upływem czasu trzeba było wkopać ją w ziemię i wybudować oranżerię.
Rzeczniczka ZDiZ, Katarzyna Kaczmarek poinformowała, że plan modernizacji palmiarni przewiduje rozbiórkę istniejącej konstrukcji, wzmocnienie fundamentów, podwyższenie rotundy o ok. 5 metrów oraz budowę nowej, szklano-aluminiowej fasady nadbudowanej części.
Palmiarnia zostanie zmodernizowana w oparciu o ekspertyzę wykonaną przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Decydująca część remontu ma się rozpocząć w połowie czerwca, kiedy to planowane jest odcięcie i zdjęcie górnej części rotundy. W jej miejscu powstanie nowa, wyższa część. Te prace, ze względu na rosnące w palmiarni rośliny, muszą być wykonane do połowy sierpnia.
Kaczmarek przekonuje, że planowane prace remontowo-modernizacyjne będą mieć znikomy wpływ na środowisko i nie zmienią warunków w występującym w obrębie palmiarni środowisku naturalnym.
Modernizacja palmiarni ma się zakończyć we wrześniu. Oferty są przyjmowane do 18 marca.
Park Oliwski to najbardziej znany i reprezentacyjny park w Gdańsku. Jego historia związana jest nierozerwalnie z zakonem cystersów, którzy w XII w. założyli w Oliwie klasztor, przy którym z czasem powstał ogród, a następnie park.
Po II wojnie światowej park wpisano na listę zabytków przyrody, niedługo potem został też wpisany na listę zabytków Gdańska. Dziś park ma ponad 11 h powierzchni. Jego atrakcją są liczne rośliny egzotyczne, z których wiele - w tym palmy, bananowce, cytryny, pomarańcze, kaktusy czy storczyki, rośnie w palmiarni powstałej w miejscu dawnej oranżerii. (PAP)
bls/ mlu/