Setki mieszkańców zachodniopomorskiego miasteczka Choszczno mają okazję przenieść się w czasie i w sposób graniczący z rzeczywistością zobaczyć swoje miasto z początku ubiegłego wieku - wówczas niemieckie Arnswalde.
W Choszcznie zaprezentowano w sobotę rekonstrukcję tego miasta, stworzoną w technologii wirtualnej rzeczywistości, pozwalającej za pomocą urządzenia Oculus Rift przenieść się w letni, targowy dzień w nieistniejący już świat.
Rekonstrukcję przeprowadziła wrocławska firma Odyssey za własne pieniądze. To pierwszy taki projekt na świecie - podkreślają jego twórcy.
Projekt „Arnswalde VR" – jak podkreślają - ma nowatorski charakter. Sama próba komputerowej rekonstrukcji historycznej nie jest przełomowa ani nowatorska, staje się taka jednak w połączeniu z technologią wirtualnej rzeczywistości. To jedyna stricte historyczna, rekonstrukcja oparta na dokładnej analizie historycznych obrazów - tłumaczą.
Zaskoczenie – to przede wszystkim reakcja widzów na obraz miasta sprzed wojny i sprzed jego zniszczenia.
"To robi wrażenie, zobaczyłam zupełnie inne miasto" – powiedziała PAP pani Marianna Miszewska, która zamieszkała w Choszcznie w 1947 r. "Pamiętam to miasto sprzed blisko 70 lat, zostały w nim w zasadzie brukowane uliczki, część ratusza, kościół. Chętnie przeniosłabym się w tamte czasy, ale może nie na zawsze" – dodaje.
"To robi wrażenie, zobaczyłam zupełnie inne miasto" – powiedziała PAP pani Marianna Miszewska, która zamieszkała w Choszcznie w 1947 r. "Pamiętam to miasto sprzed blisko 70 lat, zostały w nim w zasadzie brukowane uliczki, część ratusza, kościół. Chętnie przeniosłabym się w tamte czasy, ale może nie na zawsze" – dodaje.
To niesamowite, wzruszające wrażenie – powiedział PAP pan Dariusz Michalski, który przyjechał specjalnie ze Szczecina, by zobaczyć prezentację. ”Przepiękne stare Choszczno, z napisami niemieckimi na budynkach. Miałem wrażenie, że stoję na wieży kościoła, i że zaraz mogę spaść. Nawet machałem do przechodniów, ale mnie widzieli" – opowiadał.
Widz, dzięki nowoczesnemu komputerowemu sprzętowi, może podziwiać po kolei budynki miasta, ich detale architektoniczne, posąg żniwiarki – najbardziej rozpoznawalnego symbolu miasta.
Może nie tylko dowiedzieć się, jak wyglądał nieistniejący już rynek, ale również zobaczyć i usłyszeć życie przeciętnych mieszkańców tego miasta.
To nie film, ale rodzaj obrazu – tłumaczy w rozmowie z PAP Łukasz Pieczątka z Odyssey. Daje on poczucie przestrzeni, pełne wrażenie głębi, a przedmioty mają naturalną wielkość – dodaje.
Seans przy stanowisku Oculus Rift trwa około pięciu minut. Widz ma na głowie specjalny hełm, włączony audioprzewodnik z informacjami o poszczególnych budynkach.
W Choszczeńskim Domu Kultury na kilku stanowiskach Oculus Rift, chętni, którzy ustawili się w długą kolejkę, mogą udać się na wirtualny spacer po dawnym Arnswalde.
Większość obrazów rekonstrukcji przedstawia centrum miasta, jest też widok makiety miejscowości – dodaje Pieczątka.
Choszczno to położone w województwie zachodniopomorskim kilkunastotysięczne miasto. W czasie drugiej wojny światowej wczesne Arnswalde zostało niemal doszczętnie zniszczone. Z przedwojennej architektury ocalało jedynie kilka obiektów, to m.in. kościół farny, barbakan, połowa wieży ciśnień, dworzec, narożny fragment jednego budynku i reszki muru miejskiego.
Prace nad wirtualną rekonstrukcją miasta trwają już rok, z czego trzy miesiące zajęło przygotowanie materiałów archiwalnych. Projekt Arnswalde VR jest cały czas dopracowywany.
Przedwojenne Choszczno będzie można „zwiedzać" prawdopodobnie jeszcze w niedzielę – zapowiadają organizatorzy pokazu, bowiem nie wszystkim chętnym uda się ją zobaczyć w sobotę.
Jak informują twórcy projektu, projektem zainteresowały się instytucje niemieckie. Niewykluczone, że podobne prezentacje zastaną zorganizowane w Niemczech. (PAP)
epr/ malk/
Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie