Torebka matki Karola Wojtyły - Emilii będzie kolejną pamiątką eksponowaną w Muzeum Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach. Zmodernizowana placówka zostanie otwarta 9 kwietnia, do końca czerwca zarezerwowano już 5,5 tys. biletów.
„Torebka Emilii Wojtyłowej została kilka dni temu odnaleziona w krakowskiej kurii i będziemy ją mogli prezentować” - mówił wicedyrektor wadowickiego Muzeum Michał Jakubczyk, podczas czwartkowej prezentacji tej placówki na XXIII Forum Turystyki w Krakowie.
Pamiątką po matce papieża będzie też medalion w kształcie czterolistnej koniczynki.
Muzeum udało się na trzy lata wypożyczyć pistolet przechowywany w Muzeum Kryminologicznym w Rzymie, z którego 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra do Jana Pawła turecki zamachowiec Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. „Mamy też ofiarowany przez rodzinę jednego z papieskich ochroniarzy garnitur, w który był ubrany podczas zamachu, ze śladami krwi Ojca Świętego” – powiedział Jakubczyk.
Jednym z eksponatów będzie replika łodzi rybackiej z czasów Jezusa i Piotra, znalezionej nad brzegami Jeziora Galilejskiego. Muzeum będzie też miało rękopis poematu Karola Wojtyły „Stanisław”.
Podczas modernizacji muzeum zdecydowano, że zachowany zostanie układ dawnego dwupokojowego mieszkania, które Wojtyłowie wynajmowali w kamienicy przy Rynku (dziś ul. Kościelna 7).
Jak poinformował Jakubczyk zainteresowanie placówka jest duże. Do końca czerwca zarezerwowanych zostało już teraz 5,5 tys. biletów. W sezonie letnim Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II ma być czynne przez dziesięć godzin dziennie (od 9 do 19), a w sezonie zimowym przez siedem (od 9 do 16).
Zwiedzający będą wpuszczani w grupach 25 osobowych co dziesięć minut (jest to wymuszone pojemnością windy w obiekcie). Samo zwiedzanie nowej ekspozycji potrwa ok. 80 minut.
Dyrekcja placówki szacuje, że rocznie zmodernizowane muzeum będzie mogło odwiedzić ok. 450 tys. osób, czyli nieznacznie mniej niż poprzednią, dużo mniejszą ekspozycję widziało w rekordowym 2005 r., kiedy zainteresowanie domem rodzinnym papieża było ogromne tuż po jego śmierci. Wtedy muzeum odwiedziło 430 tys. zwiedzających.
W najbliższy piątek zamknięta zostanie tymczasowa ekspozycja przybliżająca czasy dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły, która na czas modernizacji domu rodzinnego była udostępniona w pobliskim Domu Katolickim.
Jak poinformowała PAP Maria Budzińska z wadowickiego muzeum tego dnia rozpocznie się przenoszenie prezentowanych tam eksponatów na ich właściwe miejsce w wyremontowanym budynku. Są to m.in. obraz z pierwszej komunii św., szkaplerz, który Karol Wojtyła otrzymał od wadowickich karmelitów, obrazek z prymicji z autografem, różańce Ojca Świętego, a także strój kardynalski i sutanna, którą założył bezpośrednio po wyborze na Stolicę Piotrową. "Elementy odzieży zanim trafią na nową ekspozycje zostaną oczyszczone i zakonserwowane" - dodała.
Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.
Budynek został w 2006 r. kupiony od spadkobierców dawnych właścicieli przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany archidiecezji w celu zorganizowania nowego muzeum. Przebudowa rozpoczęła się w 2010 roku.
Nowa ekspozycja będzie opowieścią o Karolu Wojtyle - od jego urodzenia do śmierci. W muzeum będzie można zobaczyć m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów, osobiste rzeczy Jana Pawła II, a także przedmioty pozyskane z tzw. zakrystii papieskiej z Watykanu i prywatnego archiwum kard. Stanisława Dziwisza. (PAP)
wos/ szf/ ls/