120 kolejnych obiektów m.in. ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha trafiło do portalu Wirtualne Muzea Małopolski.
Wśród nowo zdigitalizowanych muzealiów znajdują się posąg św. Stanisława z drugiej połowy XIV w., płyta nagrobna z „drzewem życia”, arras „Szczęśliwość rajska”, militaria, wyroby złotnicze i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.
Można też zobaczyć cenne obiekty z Muzeum Archeologicznego: sarkofag kartonażowy oraz ostraka greckie (fragmenty ceramiki, na których się notowało w antyku, a Grecy głosowali podczas sądów skorupkowych) oraz eksponaty z Muzeum Geologicznego ING PAN w Krakowie m.in. meteoryty – "Morasko" i "Grzempy".
Ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wybrano m.in. album drzeworytów autorstwa najsłynniejszego twórcy tej sztuki Hokusaia, naczynia i przybory do parzenia herbaty, maskę "Ko-omote" będącą w japońskim teatrze "no" najważniejszym atrybutem aktora, a także prace współczesne twórców polskiej szkoły plakatu Wojciecha Fangora i Jana Młodożeńca oraz nieznane szerszej publiczności rysunki Andrzeja Wajdy.
Ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu wybraliśmy kilkadziesiąt eksponatów, z czego 44 zostały zaprezentowane w trójwymiarze, a z Muzeum Manggha 30, w tym kilka jest dostępnych w 3D - powiedziała PAP Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury, który realizuje projekt.
"Dodanie nowych obiektów było możliwe dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury w wysokości 290 tys. zł. Ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu wybraliśmy kilkadziesiąt eksponatów, z czego 44 zostały zaprezentowane w trójwymiarze, a z Muzeum Manggha 30, z czego kilka jest dostępnych w trójwymiarze” - powiedziała PAP Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury, który realizuje projekt Wirtualne Muzea Małopolski.
Eksponaty były wybierane przez ekspertów we współpracy z placówki muzealnymi i są bardzo różnorodne, tak by oddawały bogactwo kolekcji tych instytucji.
Projekt Wirtualne Muzea Małopolski Plus uzyskał wsparcie w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny.
Na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl) można oglądać obecnie blisko 900 obiektów z 37 małopolskich muzeów w 2D, 3D i 3D HD. Można je obracać, przybliżać i poznać ich historię. Wiele zabytków – poza opisami - jest opatrzonych także plikami audio zawierającymi krótkie opowieści o ich związkach z regionem i ciekawostki.(PAP)
wos/ ls/