Kilkanaście polskich cmentarzy na dawnych Kresach Wschodnich - obecnie na Ukrainie - zamierzają uporządkować wolontariusze z Lublina, którzy uczestniczą w projekcie „Wołyń 2014: Redivivus” prowadzonym przez Fundacje Niepodległości.
„W wielu miejscach o te cmentarze już nie ma komu zadbać. Cmentarze wojskowe są na ogół w lepszym stanie, ale niektóre cmentarze parafialne są porośnięte krzakami, często pozostawione same sobie od czasu zakończenia II wojny światowej” – powiedział PAP koordynator projektu Jacek Bury z Fundacji Niepodległości.
Wolontariusze wyruszą z Lublina w poniedziałek, na Ukrainie dołączą do nich grupki mieszkających tam polskich harcerzy oraz młodzieży ukraińskiej z Włodzimierza Wołyńskiego. W sumie w porządkowaniu weźmie udział ok. 70 osób, głównie młodzież. Uczestnicy projektu będą porządkować nekropolie na Wołyniu, a także w województwach tarnopolskim i rówieńskim. W okresie dwóch tygodni przeprowadzą prace na ok. 15 kresowych cmentarzach m.in. w Rymaczach, Ostrówkach, Kostiuchnówce, Kowlu, Zasmykach, Lubomlu, Przebrażu, Koszyszczach.
Wolontariusze wyruszą z Lublina w poniedziałek, na Ukrainie dołączą do nich grupki mieszkających tam polskich harcerzy oraz młodzieży ukraińskiej z Włodzimierza Wołyńskiego. W sumie w porządkowaniu weźmie udział ok. 70 osób, głównie młodzież.
Uczestnicy projektu będą porządkować nekropolie na Wołyniu, a także w województwach tarnopolskim i rówieńskim. W okresie dwóch tygodni przeprowadzą prace na ok. 15 kresowych cmentarzach m.in. w Rymaczach, Ostrówkach, Kostiuchnówce, Kowlu, Zasmykach, Lubomlu, Przebrażu, Koszyszczach.
Będą podzieleni na siedmio- lub ośmioosobowe grupy. Ich zadaniem będzie nie tylko uporządkowanie konkretnego cmentarza czy miejsca pamięci, ale także zapoznanie się z lokalną historią i zebranie materiałów dotyczących cmentarza i okolicy. Mają m.in. przeprowadzać rozmowy z okolicznymi mieszkańcami (rejestrowane kamerą filmową bądź dyktafonem), robić zdjęcia, przeprowadzać cząstkową inwentaryzację cmentarza, a w miarę możliwości sięgać do materiałów źródłowych w bibliotekach czy archiwach prywatnych.
Wszystkie grupy spotkają się na obozie centralnym w miejscowości Zamłynie, gdzie będą relacjonować swoje prace i zdobyte informacje.
Fundacja Niepodległości organizuje wakacyjne wyprawy w celu porządkowania polskich cmentarzy na Ukrainę od sześciu lat. Każdego roku – jak powiedział Bury - systematycznie wzrasta liczba uczestników i ilość nekropolii, które porządkują. „W tym roku po raz pierwszy będziemy pracować m.in. na cmentarzach w Beresteczku, Wiśniowcu” – dodał.
Bury podkreślił, że projekt ma na celu ratowanie polskich nekropolii i miejsc pamięci na byłych Kresach II Rzeczypospolitej, ale też przypomnienie kilkusetletniej tradycji mieszkających na Kresach Polaków, Ukraińców, Żydów, Czechów, Holendrów, Niemców.
„Kres tej historycznej narracji wyznaczyła gehenna II wojny światowej. Pozostały cmentarze i nasza pamięć. W niej można szukać nadziei na przyszłość” – dodał.
Patronat honorowy nad projektem objął Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. (PAP)
ren/ dym/