Prezentacja elektronicznego wydania dzieł Józefa Ignacego Kraszewskiego będzie jednym z głównych wydarzeń sobotniego festiwalu „Różańska brama”, zorganizowanego na terenie dawnego pałacu Sapiehów w Różanie w obwodzie brzeskim na zachodzie Białorusi.
Po trzech latach wspólnych prac bibliotekarzy, muzealników i uczonych z Białorusi, Ukrainy i Polski wydano dwupłytowy album poświęcony Kraszewskiemu, który nie jest na Białorusi dobrze znany.
„Na pierwszej (płycie) znalazła się bibliografia, utwory muzyczne i malarskie (z epoki), monografia oraz kronika jego życia i twórczości – poinformowała w sobotę w dzienniku „SB.Biełaruś Siegodnia” kuratorka projektu, wicedyrektorka brzeskiej biblioteki obwodowej Ałła Miasniakina. – Na drugiej zaś jest elektroniczna wersja jego utworów po polsku w tłumaczeniach na języki białoruski, rosyjski i ukraiński”.
Po prezentacji wydania uczestnicy projektu przejadą z Różany „szlakiem Kraszewskiego” do miejsca, gdzie znajdował się należący do rodziców pisarza majątek Dołha koło Prużany, przez Białą Podlaską do Romanowa na Podlasiu, gdzie się wychował. O ile w odbudowanym domu Kraszewskich w Romanowie jest obecnie muzeum, o tyle w Dołhej nie zachowały się nawet fundamenty majątku.
Według „SB.Biełaruś Siegodnia” Kraszewskim koniecznie powinny się zainteresować biura turystyczne. Białoruska część trasy turystycznej mogłaby – jak sugeruje gazeta – zaczynać się w Prużanach w obwodzie brzeskim, gdzie w dawnym pałacyku Szwykowskich mieści się muzeum, zajmujące się gromadzeniem dokumentów i innych materiałów związanych z Kraszewskim.
W ramach festiwalu „Różańska brama”, który odbędzie się już po raz czwarty, przewidziano wystawy rzemieślnicze, sprzedaż pamiątek, zabawy dla dzieci oraz wycieczki z przewodnikiem po muzeum pałacu w Różanie. Sam pałac stoi obecnie w runie, ale w odbudowanej bramie wjazdowej do pałacu otwarto muzeum.
Wieczorem w Różanie odbędzie koncert zespołu Stary Olsa wykonującego średniowieczną muzykę białoruską oraz miejscowych muzyków. Zostanie także pokazany fragment przedstawienia teatralnego o duchu „Czarnej Panny” nawiedzającym dawny zamek Radziwiłłów w Nieświeżu w obwodzie mińskim. Na zakończenie przewidziano koncert rockowy zespołu J-Mors oraz pokaz fajerwerków.
Kraszewski urodził się w 1812 r. w Warszawie, a zmarł w 1887 r. w Genewie, ale bywał w majątku Dołha.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/