Około dziesięciu tysięcy książek poświęconych sztukom wizualnym m.in. malarstwu, rzeźbie, grafice, fotografii, teatrowi i filmowi oferuje czytelnikom Biblioteka Sztuki w Krakowie - agenda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Od wtorku książki o sztuce, które do tej pory były dostępne tylko w czytelni, będzie można także wypożyczyć.
W Bibliotece Sztuki znajdują się nie tylko albumy z reprodukcjami dzieł malarzy i kolekcji muzeów, ale też wydawnictwa dotyczące sztuki ludowej, ilustracji książkowych, dizajnu, obiektów zabytkowych w Europie, krakowskich kościołów, często detali architektonicznych, ołtarzy, witraży, ogrodów, zabytkowych cmentarzy, jak również rzemiosła artystycznego.
Działająca w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki biblioteka posiada wiele pozycji na temat ceramiki, złotnictwa, meblarstwa, tkaniny. W jej zbiorach jest także 25 tytułów czasopism o sztuce, które są udostępniane na miejscu.
„Cieszymy się że po opracowaniu i wprowadzeniem tego zbioru do elektronicznego katalogu możemy go już w pełni udostępnić czytelnikom. Oferta Biblioteki Sztuki znakomicie uzupełnia zbiory elektroniczne, które oferuje funkcjonująca w tym samym budynku Arteteka” – powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Jerzy Woźniakiewicz.
Arteteka gromadzi zarchiwizowane na nowoczesnych nośnikach utwory muzyczne, nagrania realizacji teatralnych i plastycznych m.in. płyty muzyczne i filmowe, audiobooki, e-czasopisma, umożliwia dostęp do specjalistycznych baz danych o sztuce i zbiorów on-line.
Biblioteka Sztuki jest jedną z najnowszych agend Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie – działa od marca zeszłego roku. Jest spadkobierczynią biblioteki utworzonej w ramach Krakowskiego Domu Kultury „Pałac pod Baranami” i późniejszej Biblioteki Sztuki w Małopolskim Instytucie Kultury. Odwiedzają ją głównie studenci Akademii Sztuk Pięknych, architektury, filmoznawstwa, historii sztuki oraz pasjonaci sztuki.(PAP)
wos/ ls/