Rzesze wiernych przyglądały się scenom tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni, które zainaugurowały w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Chrystus, w którego postać wcielił się brat Terencjan z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego, na grzbiecie osiołka wyjechał na szczyt wzniesienia obok bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Podczas misteriów symbolizuje ona świątynię jerozolimską. Zbawicielowi towarzyszyli apostołowie. Ich role odgrywają przewodnicy kalwaryjscy. Przeszli między tysiącami wiernych, którzy dzierżyli w dłoniach palmy.
Przy sanktuarium wierni ujrzeli ewangeliczne sceny wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej. „Czy to dom boży, czy targowica? Ci, którzy z daleka tu przyszli chcą się modlić, a wy urządzacie tu jarmark? Wy? Kapłani? Pozwalacie na to?” – dobiegał ze sceny głos Chrystusa, który przewracał ustawione kramy.
Brat Terencjan wcielił się w postać Jezusa po raz piąty i ostatni, gdyż kończy studia. W przyszłym roku zastąpi go kleryk pierwszego roku.
Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest prologiem misterium pasyjnego, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Aktorzy zaprezentują wówczas sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza. W Wielki Czwartek uroczystości zainauguruje obmycie przez Chrystusa nóg apostołom. Później, w procesji dróżkami kalwaryjskimi, wierni podążą za Jezusem i apostołami na Ostatnią Wieczerzę. Zobaczą modlitwę w ogrodzie oliwnym, scenę pojmania Jezusa, a także przesłuchania przed Najwyższą Radą.
W Wielki Piątek aktorzy będą odgrywali sceny męki Zbawiciela. Rano przejdzie procesja Drogi Krzyżowej, a słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Tegoroczne misteria odbywają się przed Światowymi Dniami Młodzieży, które w pobliskim Krakowie zgromadzą w lipcu miliony pielgrzymów z całego świata. Ich mottem będą słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Jak podkreślił kustosz sanktuarium franciszkanin ojciec Azariasz Hess Kalwaria od czterech wieków głosi boże miłosierdzie, a „jego odkrywanie poprzez Mękę Pańską i dobroć Matki, to filary Kalwarii”.
„Także obecny rok, ogłoszony przez papieża Franciszka, Rokiem Miłosierdzia, jest podkreśleniem charakteru misji, z którą nasze sanktuarium przez cztery wieki apostołuje wśród pielgrzymów” – podkreślił.
Tradycja organizowania w Kalwarii Zebrzydowskiej misteriów sięga początków XVII w., gdy został ufundowany klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek, ale z końcem XVII w. rozszerzone zostały o Wielki Czwartek.
Po II wojnie światowej ojciec Augustyn Chadam odnowił obrzędy. W Niedzielę Palmową 1947 r. urządzono po raz pierwszy "Wjazd Chrystusa do Jerozolimy". Swój program otrzymały również Wielka Środa, Czwartek i Piątek. Pojawiły się postacie Chrystusa, Matki Bożej, apostołów, arcykapłanów, faryzeuszy, kobiet i żołnierzy. Każda z nich została ucharakteryzowana i otrzymała teksty do wygłoszenia. W 1953 r. misterium otrzymało formę znaną do dziś.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. (PAP)
szf/ pz/