Wrocławskie Muzeum Narodowe wypożyczy do Zamku Książ kilkadziesiąt obrazów, które przed wojną zdobiły wnętrza tego zamku. Wernisaż wystawy pochodzący z okresu od XVI do XX w. dzieła odbędzie się w Książu 10 lipca.
W środę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu podpisano umowę na wypożyczenie 38 obrazów i 2 rzeźb. „To 40 wyjątkowych dzieł sztuki. Są one fragmentem burzliwej historii Książa i rodu Hochbergów” - powiedział dyrektor wrocławskiego Muzeum Narodowego Piotr Oszczanowski.
Na ekspozycji, którą zatytułowano „Metamorfozy Zamku Książ”, zostanie pokazanych 10 obrazów z kolekcji rodu Hochbergów (byli właściciele zamku) oraz cztery portrety członków różnych gałęzi tego rodu. Oprócz tego do Książa trafią inne obrazy z epoki, które wybrano do ozdobienia wnętrz tego zamku.
Wystawa będzie składać się z trzech części. „Prezentacja rozpoczyna się w tzw. Sali Wystaw, gdzie pokażemy m.in. scenę z +Metamorfoz+ Owidiusza z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks i cykl obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego” - powiedziała kustosz z wrocławskiego Muzeum Narodowego Beata Lejman.
Kustosz dodała, że druga część wystawy będzie eksponowana w salonach reprezentacyjnych pierwszego piętra zamku. Te wnętrza ozdobią dzieła wpisujące się w program stworzony w XVIII w. przez zespół artystów zatrudnionych przez Konrada Ernsta Maximiliana von Hochberga. „Zobaczymy tam portrety, martwe natury, przedstawienia mitologiczne, animalistyczne, alegoryczne i pejzażowe” – mówiła kustosz.
Ostatnia cześć wystawy pokazywana będzie w Sali Konrada, gdzie prezentowana będzie Galeria Sławnych. „Tam będzie można oglądać portrety legendarnych władców z dynastii Przemyślidów oraz Piastów, którzy położyli fundamenty kultury na Śląsku. Relacje Hochbergów z Habsburgami i Hohenzollernami naświetlone zostaną na tle ważnego dla epoki feudalnej mitu cesarskiego aż po jego totalitarny kres w XX” - dodała kustosz.
Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą m.in. z kolekcji Jana Henryka XV von Hochberg i jego żony księżniczki Daisy - ostatnich, przedwojennych właścicieli Książa.
Położony nieopodal Wałbrzycha Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Historia zamku sięga XIII w. Wówczas to z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni. Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich.
Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji.(PAP)
pdo/ pz/