"Zabytkowe cmentarze. Znaczenie-ochrona-konserwacja” - to tytuł polsko niemieckiego forum, które w dniach 28-29 kwietnia odbędzie się we Wschowie. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń związanych z ochroną dawnych nekropolii i dyskusja o ich znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego.
"Ideą spotkania jest także ustalenie dobrych praktyk w realizacji programów konserwatorskich m.in. na przykładzie cmentarza w Halle, św. Mikołaja w Görlitz, cmentarza wokół Kościoła Pokoju w Świdnicy, Lapidarium w Kożuchowie, Lesznie oraz cmentarza otaczającego dawny kościół Łaski w Jeleniej Górze” - powiedziała PAP dyr. Muzeum Ziemi Wschowskiej Marta Małkus.
Pierwszego dnia Forum odbędzie się blok wykładów i dyskusji. Na drugi dzień zaplanowano sesję wyjazdową do dwóch lapidariów: w Lesznie i Kożuchowie.
Małkus dodała, że podczas spotkania zamierza mówić o idei stworzenia trasy turystycznej „Zabytkowe Cmentarze”.
"Na początek na tejże trasie można by zaznaczyć dawne cmentarze w Kożuchowie, Bytomiu Odrzańskim, Szlichtyngowej, Wschowie, Lesznie i Śmiglu. Trasa może stać się szlakiem ogólnopolskim lub nawet europejskim” - dodała Małkus.
Organizatorami Forum są Muzeum Ziemi Wschowskiej i dyrektor Referatu Kultury BKM Rządu Republiki Federalnej Niemiec Magdalena Oxfort. Partnerami przedsięwzięcia są: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej.
Wschowa może poszczycić się unikalną na skalę europejską nekropolią. Chodzi o Staromiejski Cmentarz we Wschowie z 1609 r. Jest on najstarszym nowożytnym cmentarzem w Polsce opartym na modelu "campo santo" (święte pole). Wpisuje się on w nurt historycznych nekropolii powstałych w Halle, Eisleben, Wittenberdze czy Lipsku w XVI i XVII wieku.
Zgromadzone na cmentarzu płyty nagrobne stanowią obraz mieszkańców królewskiego miasta na zachodnich krańcach ówczesnej Rzeczpospolitej, opowiadają o dawnym mieszczaństwie. Zapisane inskrypcje ukazują wykształcenie wschowian, pozycję zawodową, służbę dla ojczyzny i miasta rodzinnego oraz ich życie prywatne.
Wyjątkowym miejscem jest utworzone na dawnej katolickiej (XIX w.) i luterańskiej (od 1609 r.) nekropolii Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. W 1973 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki wyznaczyło kompleks wschowskich cmentarzy na pierwsze w Polsce lapidarium cmentarne. Od 1982 r. opiekunem Lapidarium Rzeźby Nagrobnej jest Muzeum Ziemi Wschowskiej.(PAP)
mmd/ mhr/