Duży drewniany krzyż i ikona matki Bożej Salus Populi Romani - to symbole ŚDM. Ks. Grzegorz Suchodolski opowiada: wokół tego krzyża zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży; ten prosty drewniany krzyż powierzył młodzieży Jan Paweł II, by "niosła go przez cały świat".
Symbole ŚDM w Niedzielę Palmową 2014 r. przekazała Polakom brazylijska młodzież.
Jak wyjaśnia dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży ks. Grzegorz Suchodolski krzyż, który towarzyszy dzisiaj modlitwie młodych, jest starszy niż ŚDM. Został wykonany na Nadzwyczajny Jubileusz roku 1983.
"Na jego zakończenie, w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 22 kwietnia 1984 r. z woli Jana Pawła II w bazylice św. Piotra postawiono ten prosty, drewniany krzyż, który towarzyszył wszystkim wydarzeniom jubileuszowym. Papież, stojąc przy nim i patrząc na młodzież, powiedział, że powierza im krzyż Chrystusa, by go nieśli przez cały świat jako znak miłości Jezusa do człowieka. I tak się stało" - powiedział.
"Wokół tego krzyża, co przypominał później Jan Paweł II, zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży. Młodzi zaczęli się przy nim gromadzić i modlić. To bardzo ważny symbol - pokazuje, że początkiem ŚDM była troska papieża o to, by spotkali Jezusa" - wyjaśnił Suchodolski.
Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, czyli Przedstawicielki Ludu Rzymskiego. To kopia ikony, która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. "Została przekazana młodzieży w niedzielę Palmową w 2003 r., po ostatnim spotkaniu Jana Pawła II z młodymi w Toronto, a przed spotkaniem w Rio de Janeiro, którego nie doczekał" - powiedział ks. Grzegorz Suchodolski.
Drugim symbolem ŚDM jest ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, czyli Przedstawicielki Ludu Rzymskiego. To kopia ikony, która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. "Została przekazana młodzieży w niedzielę Palmową w 2003 r., po ostatnim spotkaniu Jana Pawła II z młodymi w Toronto, a przed spotkaniem w Rio de Janeiro, którego nie doczekał. Dla mnie to testament z krzyża. Papież tuż przed odejściem do domu Ojca, stojąc pod krzyżem ŚDM wskazuje młodzieży na matkę. Mówi: +oto Matka twoja+" - powiedział Suchodolski.
Polska młodzież otrzymała symbole ŚDM w Niedzielę Palmową 2014 r. Jako pierwsza gościła je diecezja poznańska. Po odwiedzeniu pięciu polskich diecezji (poznańskiej, kaliskiej, włocławskiej, warszawsko-praskiej i siedleckiej) krzyż i ikona wyruszyły w wędrówkę po krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Były kolejno na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i w Czechach. Do Polski symbole wróciły 14 grudnia 2014 r., do tej pory pokonały w naszym kraju trasę liczącą kilkanaście tysięcy kilometrów.
Jak opowiadał ks. Suchodolskio każda diecezja przyjmowała symbole inaczej. Czasem na modlitwę przy nich przychodziło niewiele osób, innym razem adorowały je całe rodziny, szkoły. "Najpiękniejsze są świadectwa samych młodych, które mówią o ich zmianie, przeżyciu. Mamy takie świadectwa, że np. przy tym krzyżu ktoś pojednał się z rodzicami. Ważnym punktem peregrynacji są też wizyty w miejscach cierpienia, szpitalach, więzieniach, w domach pomocy społecznej. Tam te znaki oddziałują bardzo mocno" - powiedział.
Jak podkreślił, bardzo ważne jest to, że krzyż i ikona nie były zamykane w kościołach, a spotkania z nimi nie ograniczały się tylko do liturgii. "Są ludzie, którzy mają odwagę zanieść je tam, gdzie są młodzi, do akademików, na uczelnie, także na place miast i ulice. Chcemy z nimi dotrzeć, jak to mówi papież Franciszek, na peryferie, zaprosić na Światowe Dni Młodzieży współczesne pokolenie" - powiedział ks. Suchodolski.
Krzyż i ikona pozostaną w Archidiecezji Krakowskiej aż do ŚDM, odwiedzając parafie, szkoły, więzienia, domy pomocy społecznej.
25 lipca w Krakowie przy symbolach czuwać i modlić się będą Skauci Europy, później zostaną one umieszczone w namiocie adoracji na terenie Parku Jordana, skąd będą przewożone na miejsca uroczystości z udziałem papieża: na Błonia i Campus Misericordiae.(PAP)
bos/ wos/ mow/