Kajak używany przez Karola Wojtyłę, grot oszczepu pochodzący ze starożytnej Olimpii czy stoper Janusza Kusocińskiego należą do najcenniejszych eksponatów warszawskiego Muzeum Sportu i Turystyki. Zdaniem jego dyrektora Tomasza Jagodzińskiego, placówka należy do światowej elity.
"Mamy na stanie 53 tys. eksponatów. Są to muzealia dotyczące głównie sportu polskiego: medale, puchary, odznaki monety, sztandary, flagi, proporce, stroje i sprzęt, dzieła sztuki - rzeźby, malarstwo, grafika, a także zbiory filatelistyczne i numizmatyczne, ponad 15 tys. fotografii, 16 tys. książek, dwa tysiące dokumentów i archiwaliów. Kolekcję uzupełnia dokumentacja filmowa i dźwiękowa" - poinformował Jagodziński.
Wśród najważniejszych eksponatów prezentowanych w muzeum, które powstało w 1952 roku, jest grot oszczepu pochodzący z Olimpii, datowany na VIII-VII wiek p.n.e. Wykonany jest z brązu, ma długość 38 cm.
"Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że używany był podczas zawodów w okresie kształtowania się starożytnych igrzysk (776 r. p.n.e). Jest to najstarszy zabytek znajdujący się w muzeum. Do zbiorów trafił w 1969 roku, jako dar markiza Eugeniusza Kucharskiego, Francuza polskiego pochodzenia" - wspomniał Michał Polakowski z działu naukowego.
Cenne są także pierwsze polskie medale olimpijskie - srebrne zdobyte w 1924 roku w Paryżu przez drużynę kolarzy torowych w składzie: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange, Tomasz Stankiewicz. W zbiorach znajdują się medale trzech pierwszych zawodników – pozyskano je osobno, w latach 1955-84. Kolarze wywalczyli drugie miejsce w wyścigu drużynowym na dystansie 4000 m 31 lipca 1924 roku, ostatniego dnia igrzysk, w których biało-czerwoni debiutowali. W tym samym czasie rozgrywano jeździecką konkurencję skoku, w której po brązowy medal sięgnął Adam Królikiewicz.
"Do dziś historycy sportu nie potrafią rozstrzygnąć, które wydarzenie powinno być uważane za wcześniejsze" - dodał Polakowski.
Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszy się używany przez Karola Wojtyłę kajak turystyczny produkcji polskiej, pochodzący z okresu lat 50-60. XX wieku. W jego części dziobowej znajdował się maszt umożliwiający założenie żagla, w zestawie są również dwa składane wiosła drewniane. Kajak należał do Marka Wiadrowskiego, którego matka – Maria z Kaczorowskich Wiadrowska – była rodzoną siostrą matki Wojtyły. Przyszły papież użytkował go wielokrotnie podczas letnich spływów. W zbiorach muzeum znalazł się w roku 2000 dzięki rodzinie Wiadrowskich.
Uwagę zwraca też olimpijskie złoto Wojciecha Fortuny zdobyte w 1972 roku w konkursie skoków narciarskich na dużym obiekcie w Sapporo. Był to pierwszy – i do 2010 roku jedyny – złoty polski medal zimowych igrzysk. Do muzeum trafił w 2015 roku jako dar firmy OTCF. Ta zakupiła trofeum od samego zawodnika, który uzyskane 50 tys. dolarów przeznaczył na leczenie sportowców po wypadkach – amerykańskiego skoczka Nicolasa Fairalla i polskiej panczenistki Natalii Czerwonki.
Do najcenniejszych zbiorów należy również zbiór pamiątek Janusza Kusocińskiego, pierwszego polskiego mistrza olimpijskiego (Los Angeles 1932, 10 000 m). Na ekspozycji stałej znajdują się m.in.: dyplom za zwycięstwo na igrzyskach, plakieta, którą otrzymał wówczas w darze od Polonii amerykańskiej, stoper używany przez niego podczas treningów, a także przyznany pośmiertnie (2009) Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
"Ponadto biblioteka i archiwum fotograficzne przechowują liczne dokumenty oraz zdjęcia związane z Kusocińskim, przede wszystkim z okresu sportowej kariery. Wśród nich jest też zaświadczenie ze szpitala polowego o ranach, które +Kusy+ odniósł we wrześniu 1939 roku w walkach na Czerniakowie w obronie Warszawy" - poinformował Polakowski. (PAP)
kali/ pp/