Dwa dawne ratusze oświęcimskie niedługo staną się atrakcjami turystycznymi - podała w poniedziałek rzeczniczka urzędu miejskiego w Oświęcimiu Katarzyna Kwiecień. Konserwatorzy zabezpieczają relikty po XVI-w. siedzibie władz i rozpoczęli remont XIX-w. magistratu.
„Przywracamy świetność obiektom historycznym, które znajdują się na rynku, aby za dwa lata te atrakcje historyczne mogli zobaczyć mieszkańcy i turyści” – powiedział prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Pozostałości XVI-wiecznego ratusza znajdują się pod płytą rynku głównego. „To miejsce ważne dla miasta. XVI w. był okresem wielkiego rozkwitu Oświęcimia. Liczył on wtedy ok. 500 domów, a mieszkało w nim ok. 200 rzemieślników. W magistracie rezydowała rada miasta i sąd ławniczy” – wyjaśniła szefowa Muzeum Zamek w Oświęcimiu Wioletta Oleś. Ratusz spłonął podczas pożaru w 1863 r. Rok później oświęcimianie rozebrali pozostałości i użyli cegieł do budowy innych domów w mieście.
„Odrestaurowane fragmenty murów ratusza będą udostępnione zwiedzającym, a Muzeum Zamek wykorzysta to miejsce na wystawę ukazującą klimat tamtej epoki. Prace przy reliktach zakończą się w przyszłym roku” – powiedziała Katarzyna Kwiecień.
W Oświęcimiu rozpoczął się też remont kamienicy w rynku, która stała się siedzibą władz tuż po wybudowaniu w 1875 r. Magistrat mieścił się w niej jeszcze w międzywojniu.
Jak powiedziała Kwiecień po remoncie na piętrze budynku znajdzie się ekspozycja poświęcona historii Oświęcimia. Poddasze zostanie zaadaptowane dla potrzeb działu edukacyjnego Muzeum Zamek, a na parterze znajdzie się punkt informacji turystycznej. „Zwiedzającym udostępnione zostaną też znajdujące się w piwnicy pomieszczenia aresztu wykorzystywane w okresie II wojny przez Niemców, a po jej zakończeniu przez Urząd Bezpieczeństwa” – dodała.
Inwestycja zakończy się w październiku przyszłego roku. W drugiej połowie 2017 r. planowane jest otwarcie wystawy.
Obie inwestycje samorząd finansuje z własnego budżetu. Łącznie kosztują one ok. 2,8 mln zł.
Oświęcim jest jednym z najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich. Jego historia liczy ponad 800 lat. (PAP)
szf/ pz/