Po raz 18. Kaszubi spotkają się w sobotę na dorocznym zjeździe. W tym roku odbędzie się on we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie działa najstarszy w Polsce – liczący 110 lat - skansen. Atrakcjami spotkania będą m.in. koncerty i rejsy statkiem po Jeziorze Wdzydzkim.
Zjazdy Kaszubskie organizowane są raz do roku, za każdym razem w innej miejscowości położonej na terenie tego regionu. Organizuje je Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa – pomorskiego, co miało miejsce w ramach reformy administracyjnej z 1999 r.
"Przy okazji zjazdu edukują się sami Kaszubi, widzą, jak zmienia się region, a inni jego mieszkańcy mogą dowiedzieć się czegoś na temat naszej kultury" – powiedział PAP prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.
W tym roku na miejsce zjazdu wybrano Wdzydze Kiszewskie, a imprezy odbywać się będą w dwóch miejscach: niedawno powstałym Centrum Usług Turystycznych oraz Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Izydora i Teodory Gulgowskich, który obchodzi w tym roku 110. rocznicę istnienia.
"Teodora Gulgowska to właściwie twórczyni kaszubskiego designu. Praktycznie niemal wszystkie kaszubskie hafty czy inne prace odwołują się do tego, co przed I wojna światową stworzyła ona – doskonale wykształcona absolwentka szkół plastycznych" – powiedział PAP Grzędzicki dodając, że właśnie przypominaniu o takich ludziach służą imprezy takie jak Zjazdy Kaszubów.
W trakcie tegorocznego spotkania w sobotę w Centrum Usług Turystycznych odbędzie się msza święta, po której jej uczestnicy przejdą do skansenu, gdzie na dwóch scenach wystąpią zespoły folklorystyczne, a wśród nich Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa, Zespół Folklorystyczny "Kaszubskie Nuty" z Nowego Klincza, Zespół Pieśni i Tańca "Młoda Kościerzyna", Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Kościerzyna", Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" Wiele–Karsin.
Na terenie skansenu, do którego wstęp tego dnia będzie wolny, przygotowano pokazy dawnych rzemiosł, w tym pracy kowala czy młynarza, a goście będą mogli wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, w tym robienia kwiatów z papieru, kaligrafowania gęsim piórem czy lepienia z gliny.
Z kolei po południu na terenie Centrum Usług Turystycznych zaplanowano koncerty muzyki kaszubskiej we współczesnym brzmieniu. Wystąpią m.in. kaszubskie piosenkarki Damroka, Weronika Korthals i Natalia Szroeder oraz Almost Jazz Group, która zagra materiał z płyty "Na Kaszebach", zawierający melodie ludowe w jazzowych aranżacjach.
Na miejscu, na stoisku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego można będzie kupić książki oraz liczne gadżety z kaszubskimi motywami.
Po Jeziorze Wdzydzkim, pomiędzy oboma miejscami, w których odbywać się będzie zjazd, kursować będzie statkiem Stolem.
W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami.
Kaszubskim posługuje się 108 tysięcy osób. W różnego typu pomorskich szkołach, od podstawówki po szkoły ponadgimnazjalne, języka tego uczy się około 19 tysięcy uczniów. Od 2005 r. istnieje możliwość zdawania matury z języka kaszubskiego.
Kaszubi są, obok Mazurów i Ślązaków, jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym.
W X-XI wieku sąsiadowali na zachodzie ze Słowianami Połabskimi, na południu z Polanami, a na wschodzie z Prusami. Przez wieki Kaszubi podlegali różnym wpływom, zwłaszcza niemieckim. Dziś zamieszkują obszar, znajdujący się głównie w granicach powiatów bytowskiego, chojnickiego, kartuskiego, kościerskiego, puckiego i wejherowskiego. Poza tym, są najliczniejszą grupą etniczną w powiatach: człuchowskim, gdańskim, lęborskim, słupskim oraz Trójmieście.
Nie jest jasne pochodzenie nazwy Kaszubi. Niektórzy językoznawcy wywodzą to słowo od nazw terenowych (np. mokradeł); inni twierdzą, że jest to nazwa etniczna, od której powstała nazwa terytorium.
Po raz pierwszy pojawiła się ona w 1238 r. w dokumencie papieża Grzegorza IX, w którym tytułował on księcia zachodniopomorskiego Barnima I - dux Slavorum et Cassubiae. Dla upamiętnienia tej daty organizowany jest co roku na Pomorzu Dzień Jedności Kaszubów. W średniowieczu określenie Kaszuby stosowano do ziem zachodniej części Pomorza, nie zaś do Pomorza Gdańskiego, obecnie zamieszkiwanego przez ludność kaszubską.
Zwyczajowo przyjęło się, że herbem Kaszubów jest czarny gryf w złotym polu - mityczne zwierzę przedstawiane jako twór z głową, szyją, szponami i skrzydłami orła oraz tułowiem, łapami i ogonem lwa. (PAP)
aks/ wkt/