Szesnastowieczne malowidła ścienne w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odzyskują dawny blask. Specjaliści pracujący przy renowacji malowideł mają ją zakończyć pod koniec sierpnia. Odnowione malowidła mają być udostępnione zwiedzającym.
"To jedyny w Szczecinie zachowany w miarę oryginalny fragment malarstwa manierystycznego z drugiej połowy XVI wieku" - powiedziała we wtorek konserwator dzieł sztuki Małgorzata Zyzik prezentując dziennikarzom malowidła w Wieży Więziennej zamku.
Malowidła są zachowane w różnym stopniu, ale ich stan nie jest najlepszy. "W tej chwili widzimy to, co udało nam się odczytać z resztek, które pozostały po usunięciu przemalowań i pierwszych prób konserwacji po wojnie i z tych śladów została odczytana i kompozycja i kolorystyka, w tych miejscach gdzie oczywiście dało się to zrobić" – mówiła konserwator.
"Na niektórych ścianach były fragmenty, gdzie był widoczny modelunek kreską, plamą, kolorem, a w niektórych tylko zarysy form i kontury" – dodała Zyzik.
Po zakończeniu prac widzowie będą mogli rozróżnić oryginalne fragmenty malowideł od rekonstrukcji wykonanej techniką punktowania, czyli za pomocą kropek. W miejscach, gdzie malowidła nie zachowały się, specjaliści położyli nowy tynk i na nim odtwarzają kompozycje korzystając z fragmentów oryginalnych.
Jak powiedziała Zyzik, kompozycja jest charakterystyczna dla czasów, w których powstała i związana z manieryzmem niderlandzkim. Jest stworzona z imitacji blach tworzących zawijasy niekiedy o bardzo skomplikowanych formach. W te ramy wplecione są elementy roślinne, czyli liście, pęki owoców, czy kwiaty, a w kluczowych miejscach kompozycji maski. Na sklepieniu są także anioły trzymające trąby i harfy.
Specjaliści mają zakończyć prace przy malowidłach do końca sierpnia. Ich renowacja to część trwającej przebudowy siedziby Opery na Zamku w Szczecinie. W przyszłości malowidła mają być udostępnione zwiedzającym.
Murowane budowle na wzgórzu zamkowym w Szczecinie wzniesiono w XIV w. Później zamek wielokrotnie przebudowywano. W XIX w. miał tu siedzibę garnizon pruski, który zdewastował zamek. W 1944 r. podczas alianckich nalotów na miasto budowla została zniszczona. Po wojnie zamek odbudowano w renesansowym stylu. (PAP)
res/ pz/