Rola Akademii Sztuk Pięknych mieści się w dwóch ważnych obszarach: tradycji państwowych i starań o to, by kultura rozwijała się i była elementem wspierającym funkcjonowanie państwa i narodu - mówił prezydent Bronisław Komorowski na uroczystości otwarcia odnowionego budynku ASP.
Rektor ASP prof. Adam Myjak przypomniał, że w środę otwiera 110 rok nauki na warszawskiej ASP, ale pierwszy raz w ceremonii uczestniczy prezydent RP. Zdaniem Myjaka otwarcie kompleksu zabudowań przy Wybrzeżu Kościuszkowskim otwiera też nowy etap w życiu uczelni - wydziały Rzeźby, Sztuki Mediów i Scenografii, Zarządzania Kulturą Wizualną, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji znajdą w nowym budynku stosowne do swoich potrzeb przestrzenie.
"Rola Akademii Sztuk Pięknych mieści się, w moim przekonaniu, w dwu ważnych obszarach: tradycji państwowych i starań o to, by kultura się rozwijała, aby była elementem także wspierającym funkcjonowanie państwa i narodu" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
"Rola Akademii Sztuk Pięknych mieści się, w moim przekonaniu, w dwu ważnych obszarach: tradycji państwowych i starań o to, by kultura się rozwijała, aby była elementem także wspierającym funkcjonowanie państwa i narodu. Ale także, w oczywisty sposób, działalność ASP zawsze wpisywała się w dążenie do tego, aby osiągać to, co jest istotne w tego rodzaju środowiskach twórczych - postępu w zakresie sztuki, kultury polskiej" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Prezydent podkreślił, że choć formy mecenatu sztuki zmieniały się na przestrzeni dziejów i zapewne nadal będą się zmieniać, to istota mecenatu - zarówno prywatnego, jak państwowego - "wynika z realizacji aspiracji naturalnych i ważnych z punktu widzenia nie tylko środowiska twórczego, ale z punktu widzenia tożsamości narodowej, punktu widzenia ambicji narodowych i europejskich".
Zdaniem Komorowskiego nowo otwarty budynek warszawskiej ASP, którego budowa została dofinansowana z funduszy europejskich, jest symbolem zmian zachodzących w dziedzinie mecenatu. Nowy gmach sąsiaduje z budynkiem wzniesionym na początku XX wieku ze środków prywatnych małżeństwa Kierbedziów.
Prezydent wręczył na ręce rektora Myjaka prezent - dwa rysunki nieznanych autorów ze zbiorów rodziny Kraszewskich, przedstawiające środowisko warszawskiej Szkoły Rysunków z 1875 roku.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oceniła, że "nigdy w tysiącletnich dziejach Polski, w ciągu tak krótkiego czasu nie zrobiono tak wiele dla kultury jak w ciągu ostatnich 7-8 lat".
"Dzięki środkom europejskim i norweskim udało się w Polsce zrealizować kilkadziesiąt inwestycji w sferze kultury, poważnych inwestycji, zbudować nowe sale koncertowe, muzea, teatry, wyremontować wiele obiektów i instytucji kultury, nie wspominając o pracach przeprowadzonych przy konserwacji i restauracji zabytków. Część tych środków trafiła do instytucji zajmujących się edukacją artystyczną. (...) W samym szkolnictwie wyższym artystycznym podjęliśmy w ciągu ostatnich lat i zrealizowaliśmy, lub jesteśmy pod koniec ich realizacji, 12 dużych inwestycji" - mówiła.
Jak dodała, inwestycje te stają się podwaliną dla rozwoju kulturalnego następnego pokolenia Polaków, który będzie zjawiskiem zachodzącym przez następne dziesięciolecia. "To jest inwestycja w przyszłość. (...) Zrobiliśmy ogromny, epokowy skok kulturowy, którego skutki odczujemy nie tylko my, ale i nasze dzieci i wnuki. Kultura to nie jest rozrywka. Kultura to elementarna część istoty edukacji społecznej i funkcjonowania każdego człowieka, decydująca o tym, czy jest jednostką rozwijającą się, kreatywną, mądrą" - mówiła minister kultury.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oceniła, że "nigdy w tysiącletnich dziejach Polski, w ciągu tak krótkiego czasu nie zrobiono tak wiele dla kultury jak w ciągu ostatnich 7-8 lat".
Podczas środowej uroczystości prezydent Komorowski wręczył też odznaczenia za zasługi dla kultury narodowej zasłużonym pedagogom warszawskiej uczelni. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali były rektor ASP Ksawery Piwocki i dziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną tej uczelni Wojciech Włodarczyk, a Złotym Krzyżem Zasługi - prof. Jerzy Porębski, były dziekan na Wydziale Wzornictwa.
Znajdujący się na warszawskim Powiślu zabytkowy gmach ASP doczekał się gruntownej renowacji oraz rozbudowy o nowy budynek. Gmach, według projektu Alfonsa Graviera, wzniesiono w latach 1911–1914 dzięki fundacji rodziny Kierbedziów. Po wojnie budynek przebudowano – fasadę pozbawiono wykuszy i okien z drobnymi podziałami, dodano także jedną kondygnację. Projekt renowacji przewidywał przywrócenie historycznej fasady od strony dziedzińca oraz nadbudowę o jedno piętro, którego kształt nawiązuje do historycznego dachu szkoły. Ogólny remont obejmował wymianę instalacji, renowację ścian i posadzek oraz fasady zewnętrznej.
Nowy budynek łączy się z zabytkowym gmachem na całej wysokości w zachodniej części działki, oraz poprzez hall na niskim parterze. Pomiędzy nowym i starym budynkiem zaprojektowano dziedziniec, który - rozszerzając się w stronę ulicy - pozwala wyeksponować północną fasadę zabytkowego gmachu. Na dziedzińcu odbywać się mają m.in. wystawy prac studentów ASP.
Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2011 r. 26 czerwca 2012 r. podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w fundamentach nowego budynku umieszczono kapsułę czasu zawierającą podpisany akt erekcyjny. Łączna wartość inwestycji to 54,6 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego - 34,1 mln zł. (PAP)
aszw/ agz/ malk/ abr/