Ministrowie spraw zagranicznych Polski Grzegorz Schetyna i Niemiec Frank-Walter Steinmeier w poniedziałek wzięli udział w uroczystym otwarciu siedziby szkoły im. Willy'ego Brandta. Ministrowie wspominali patrona szkoły i zmarłego Władysława Bartoszewskiego.
Uroczystości zaczęły się od minuty ciszy poświęconej zmarłemu w piątek prof. Bartoszewskiemu. "Szkoła to dom, który będziecie wypełniać swoim życiem. Jak każdym dom stoi na fundamencie. Mam na myśli fundament oparty nie na cemencie czy kamieniach (...) Fundament sięga głębiej. Stworzyli go ludzie. To przyjaźń między Polakami i Niemcami" - powiedział Steinmeier.
Jak podkreślił, tę przyjaźń jak nikt inny budował Władysław Bartoszewski. "Jego śmierć jest ogromną stratą dla Polaków i dla nas Niemców. Pogrąża nas to w smutku. Mamy powód do wdzięczności za dorobek jego życia" - dodał. Powiedział, że Bartoszewski był optymistą, mimo że jego los nie był łatwy. Wyraził opinię, że Bartoszewskiego z Brandtem łączą "odwaga, by walczyć za wolność i demokrację, zaangażowanie w przyjaźń polsko-niemiecką".
Z kolei Schetyna podkreślił, że nowo wybudowana szkoła jest symbolem polsko-niemieckich relacji. Przypomniał, że w przyszłym roku przypadnie 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wspomniał gest Brandta z 1970 r., który oddał hołd bohaterom powstania w getcie warszawskim. Jego zdaniem był to symboliczny gest, który pozwolił, by historia Polski Niemiec "potoczyła się w lepszą stronę".
Wspominał także Bartoszewskiego. Zaznaczył, że cechowała go "otwartość i wielka wiara, że relacje polsko-niemieckie mogą być fundamentem nowej, lepszej Europy". W ocenie szefa MSZ jest on symbolem niezłomności podobnie jak Brandt.
Szef MSZ Niemiec odwiedził Polskę w związku z poniedziałkowymi polsko-niemieckimi konsultacjami międzyrządowymi, które odbywały się pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Budynek szkoły, który otworzyli szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji, znajduje się w warszawskim Wilanowie. W ramach placówki działają liceum, gimnazjum, szkoła podstawowa i przedszkole. Celem kształcenia i wychowania w placówce jest wspieranie polsko-niemieckiego dialogu i spotkania różnych kultur. Kadra pedagogiczna to głównie nauczyciele z Niemiec. Zdana w szkole matura niemiecka daje szansę na podjęcie studiów w Niemczech.
Szkoła im. Willy'ego Brandta działa na podstawie umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a Republiką Federalną Niemiec. Program edukacyjny odpowiada wymaganiom zarówno polskiego jak i niemieckiego systemu oświaty.
Willy Brandt (1913-1992) był niemieckim politykiem, działaczem socjaldemokratycznym, członkiem SPD i jej przewodniczącym w latach 1964-1987. Był kanclerzem RFN w latach 1969-1974.
Za swoich rządów podpisał układ o normalizacji wzajemnych stosunków z ZSRR, a 7 grudnia 1970 – układ z Polską. Podczas wizyty w grudniu 1970 w Warszawie oddał hołd ofiarom getta klękając pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Został laureatem pokojowej Nagrody Nobla w 1971 i Człowiek Roku 1970 według magazynu „Time”. (PAP)
tgo/ kno/ as/ abr/