Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o przedłużeniu na lata 2014-2016 rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła". Jego celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w szkołach oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw prospołecznych i prozdrowotnych.
O przedłużenie programu wnioskowała sejmowa Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży. Rząd przychylił się do jej dezyderatu. "Kontynuacja programu w latach 2014-2016 pozwoli utrzymać osiągnięty już poziom szeroko rozumianego bezpieczeństwa w szkołach i placówkach systemu oświaty" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.
Przyjęty we wtorek program zakłada m.in. zwiększenie działań zmierzających do zmniejszenia zakresu i nasilenia takich problemów wśród dzieci i młodzieży jak agresja i przemoc, w tym cyberprzemoc, używanie substancji psychoaktywnych, uzależnienie od gier komputerowych, internetu i hazardu.
Przyjęty we wtorek program zakłada m.in. zwiększenie działań zmierzających do zmniejszenia zakresu i nasilenia takich problemów wśród dzieci i młodzieży jak agresja i przemoc, w tym cyberprzemoc, używanie substancji psychoaktywnych, uzależnienie od gier komputerowych, internetu i hazardu.
Chodzi też o zwiększenie efektywności działań dotyczących rozwiązywania kryzysów rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży, związanych m.in. z wyjazdem rodziców za granicę w celach zarobkowych czy doświadczeniem przemocy w rodzinie. Nacisk położony będzie także na zwiększenie zaangażowania szkół na rzecz upowszechniania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.
Realizację programu będzie nadzorował powołany przez minister edukacji zespół koordynujący, w skład którego wejdą przedstawiciele m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zespół ten pełnić będzie także rolę opiniodawczo-doradczą w zakresie zadań realizowanych w ramach programu na poziomie centralnym.
Na poziomie wojewódzkim zadania wynikające z programu mają koordynować wojewodowie przy pomocy zespołów składających się z przedstawicieli m.in. samorządów, szkół, kuratoriów oświaty, policji, placówek sprawujących profilaktyczną opiekę zdrowotną, pracowników centrów pomocy rodzinie, ośrodków lub punktów interwencji kryzysowej, kuratorów sądowych oraz organizacji pozarządowych.
Na realizację programu w budżecie państwa na 2014 r. zabezpieczono kwotę 6 mln zł w rezerwie celowej. Ustalono, że kolejnych latach środki na ten cel będą planowane w wysokości nie wyższej niż 6 mln zł rocznie.
Program "Bezpieczna i przyjazna szkoła" realizowany był w latach 2008-2013. Był odpowiedzią na wcześniejszy - wprowadzony przez rząd Jarosława Kaczyńskiego - program "Zero tolerancji dla przemocy w szkole". Jak napisano wówczas w uzasadnieniu projektu "szkoła powinna stosować kary, ale równolegle uczyć wartości społecznych, alternatywnych zachowań i ważnych umiejętności życiowych". (PAP)
dsr/ ls/