Osiem warszawskich placówek edukacyjnych zostało laureatami plebiscytu na najbardziej aktywną szkołę w Roku Korczaka. W piątek, podczas ceremonii rozstrzygnięcia plebiscytu, ogłoszono też projekt Warszawskiej Nagrody Wychowawczej imienia Janusza Korczaka.
W piątek rozstrzygnięto ogłoszony w zeszłym roku przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy plebiscyt na najbardziej aktywną szkołę w Roku Korczaka. Zgłoszono 53 projekty zrealizowane w warszawskich placówkach edukacyjnych. Oceniał je zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum, Domu Spotkań z Historią, Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz pracownicy Biura Edukacji.
W kategorii przedszkolnej nagrodzono Przedszkole Integracyjne nr 137 im. Janusza Korczaka za "różnorodne działania związane z patronem mające na celu uświadomienie dzieciom ich praw, twórczą zabawę, upowszechnienie wśród rodziców myśli pedagogicznej Janusza Korczaka poprzez pisanie przez nich utworów literackich dla swoich dzieci" - jak napisano w uzasadnieniu werdyktu.
W kategorii "szkoły podstawowe" przyznano dwie różnorzędne nagrody. Pierwszą z nich otrzymała Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za "bogaty program obchodów Roku Korczaka z wykorzystaniem m.in. programu filozoficznych dociekań, nastawionego na wszechstronny osobowy rozwój ucznia", drugą - Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury za "niestereotypowe podejście do dorobku Janusza Korczaka poprzez m.in. przygotowanie wystawy filatelistycznej +Korczak na znaczkach pocztowych+ oraz zaangażowanie uczniów w programowanie tras wycieczek do wolskich miejsc związanych z Januszem Korczakiem".
Nagrodzono też dwie szkoły ponadpodstawowe: Gimnazjum nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi „Przy Łazienkach Królewskich” za "działania edukacyjne przeprowadzone metodami aktywizującymi uczniów, m.in. przeprowadzenie debaty open space w odniesieniu do tematów związanych z szkołą oraz wykorzystanie mediów do realizacji projektów – film-sonda, audycja w radiowęźle, interaktywny konkurs" oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93 im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej za "włączenie społeczności szkolnej w obchody Roku Korczaka i edukacyjne odniesienia do profilu szkoły m.in. poprzez przygotowanie wielojęzycznej inscenizacji +Króla Maciusia I+ oraz działania na rzecz propagowania historii i kultury żydowskiej.
Nagroda w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przypadła Zespołowi Szkół nr 7 za "różnorodność i spójność działań, m.in. za akcję +List do rodziców+, przygotowanie programu wycieczki w języku angielskim po Warszawie śladami Janusza Korczaka dla młodzieży z Izraela", a w kategorii szkół specjalnych - Zespołowi Szkół Specjalnych nr 85 za "wszechstronny program realizowany różnymi metodami adekwatnymi do możliwości dzieci takimi jak rapowanie, quizy, zabawa taneczna, składanie książek, odgrywanie postaci związanych z Korczakiem, nagranie filmów, prezentacje multimedialne, wycieczki, oglądanie przedstawień".
Nagroda w kategorii placówek wychowania pozaszkolnego została przyznana Młodzieżowemu Domowi Kultury „Ochota” za "połączenie wokół idei korczakowskich działań artystycznych z profilaktyką w różnych dziedzinach oraz kreatywną edukację rówieśniczą".
Ważnym elementem piątkowej uroczystości było podpisanie przez zastępcę prezydenta Warszawy Włodzimierza Paszyńskiego Deklaracji Warszawskiej. Ten symboliczny dokument utworzony przez uczestników Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka, który w 2012 roku obradował w Warszawie, wzywa dorosłych do działania na rzecz zapewnienia wszystkim dzieciom szczęśliwego życia „w świecie bez przemocy, dyskryminacji, zaniedbywania oraz innego złego traktowania”. Sygnatariuszem Deklaracji może zostać każdy, któremu nie jest obojętny los dzieci; podpisało się pod nim już niemal 2,5 tys. osób. Dokument dostępny jest na stronie http://deklaracjawarszawska.pl/
W piątek przedstawiono też projekt nowej nagrody, którą władze Warszawy chcą uhonorować Janusza Korczaka. Warszawska Nagroda Wychowawcza imienia Janusza Korczaka będzie wyróżnieniem dla warszawskich szkół, poszukujących własnych, innowacyjnych rozwiązań w kluczowych obszarach wychowania.
W uznaniu osiągnięć szkół od 2009 roku są przyznawane Wyróżnienia Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła z pomysłem” i Certyfikaty Prezydenta m.st. Warszawy „Wars i Sawa” dla szkół wspierających uczniów uzdolnionych. Dopełnieniem uhonorowania zmian jakościowych w warszawskiej oświacie będzie nagroda premiująca dokonania w sferze wychowawczej pracy szkół.(PAP)
aszw/ ls/ gma/