Podróżom po świecie poświęcone są przeznaczone dla dzieci warsztaty organizowane przez całe wakacje w Muzeum Emigracji w Gdyni. Uczestnicy zajęć poznają m.in. miejsca, do których najchętniej wyjeżdżali Polacy na stałe, jak i te, które odkrywali czy badali.
Cykl warsztatów, które odbywają się w Muzeum w każdy czwartek, nosi tytuł „Wpakuj się w przygody”.
Jak powiedziała PAP Anna Posłuszna z działu edukacji Muzeum Emigracji, zajęcia nawiązują do wystawy stałej placówki. „W ramach warsztatów chcemy przybliżyć dzieciom bohaterów naszej ekspozycji. Opowiadamy też o wielkich odkryciach geograficznych oraz naukowcach dokonanych przez Polaków, a także o różnych zakątkach świata do których Polacy docierali i środkach transportu, z jakich korzystali” – wyjaśniła Posłuszna.
Dodała, że prowadzone w formie zabawy, zajęcia są skierowane głównie do dzieci w wieku od 3 do 10 lat, a zorganizowano je m.in. z myślą o małych mieszkańcach Gdyni, którzy nie wyjeżdżają nigdzie na wakacje. „Pomyśleliśmy, by w naszej placówce zaserwować im trochę smak podróży i przygody” – powiedziała PAP Posłuszna.
Jednym z bohaterów warsztatów będzie XIX-wieczny geograf i geolog Paweł Strzelecki, który w czasie swoje trwającej dziewięć lat podróży dookoła Ziemi odwiedził m.in. Amerykę Północna i Południową oraz Australię i Nową Zelandię. Prowadzący warsztaty opowiedzą nie tylko o samym podróżniku, ale też o krajach i miejscach, do których dotarł, w tym australijskiej Górze Kościuszki zawdzięczającej Strzeleckiemu swoją nazwę.
Wśród postaci, o których już usłyszeli uczestnicy zajęć był też polski inżynier Ernest Malinowski, który w XIX wieku zaprojektował i kierował m.in. budową Centralnej Kolei Transandyjskiej w Ameryce Południowej. Przy okazji tych warsztatów dzieci usłyszały też opowieść o budowaniu linii kolejowych i podróżach pociągami. Ameryka Południowa będzie też tłem kolejnych zajęć, poświęconych trekkingowi: ten sposób podróżowania zostanie zaprezentowany na przykładzie wędrówki po amazońskiej dżungli.
Pretekstem do opowieści o polskich emigrantach okresu międzywojennego będzie Charlie Chaplin i Nowy Jork – miasto, do którego kierowało się wielu Polaków opuszczających w tamtym czasie ojczyznę. Z kolei przyczynkiem do prezentacji emigracji z czasów PRL będą bohaterowie bajek dla dzieci z tamtych czasów, w tym Gąska Balbinka oraz Bolek i Lolek a także fiat 126 p.
Osobne warsztaty poświęcone tez będą podróżom samolotami, wielkimi statkami pasażerskimi oraz transatlantykami.
Gdyńskie Muzeum Emigracji zostało otwarte w maju br. w Dworcu Morskim i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym. Obiekty te, powstałe w latach 30. XX wieku na terenie portu w Gdyni, przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego. To stąd wypływały m.in. transatlantyki "Piłsudski", "Batory", "Sobieski" i "Chrobry", na pokładzie których wielu Polaków na stałe opuściło ojczyznę. (PAP)
aks/ par/